Piwniczak, nolife i kto jeszcze?

Od wielu lat śledzę nowe słowa, którymi posługuje się młodzież i nie tylko… Ale okazuje się, że ciągle są takie, o których jeszcze nie pisałam i które zaskakują wiele osób. Jestem przekonana, że wyrazy, którymi posługują się dzieci i młodzież, powinni znać również dorośli, a zwłaszcza rodzice. Do takich słów należą: piwniczak i nolife.

Piwniczak – kto to taki?

Rzeczownik piwniczak kojarzy się z piwnicą i dlatego sprawdziłam w „Słowniku języka polskiego PWN”, co znaczy piwnica i jakie wyrazy należące do tej rodziny słowotwórczej tam występują. Znalazłam słowa: piwnica, piwniczka, piwniczny, piwniczanin, a także dopisany w 2016 roku czasownik piwniczyć, który został zgłoszony w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2016. Oto definicje tych wyrazów.

Piwnica to:

  1. ‘pomieszczenie pod budynkiem przeznaczone do przechowywania różnych rzeczy, żywności, opału itp.’
  2. ‘winiarnia, kawiarnia lub lokal rozrywkowy znajdujące się w podziemnym pomieszczeniu’
  3. daw. ‘zapas trunków, zwłaszcza win, przechowywanych w podziemnym pomieszczeniu’.

Piwniczka to zdrobnienie od piwnica, a piwniczny to przymiotnik odnoszący się do piwnicy, charakterystyczny dla piwnic itd. Natomiast piwniczanin to ‘stały bywalec piwnicy – lokalu kawiarniano-rozrywkowego’. Najbardziej zainteresował mnie nowy czasownik piwniczyć, który znaczywieść samotne życie, rezygnować ze spotkań z ludźmi, popadać w otchłań apatii i społecznej alienacji’.

Niestety, piwniczaka w „Słowniku języka polskiego PWN” nie było i musiałam szukać dalej. Okazało się, że piwniczak to ‘mężczyzna lub nastoletni chłopak, który praktycznie nie wychodzi z domu. Nie ma dziewczyny, przyjaciół, perspektyw życiowych, mieszka z rodzicami lub samotnie. Większość czasu spędza w Internecie, gdzie odreagowuje swoje frustracje’.

Słowo „piwniczak” to kalka z języka angielskiego basement dweller i dosłownie znaczy ‘mieszkaniec piwnicy’.

Nolife

Rzeczownik nolife po angielsku znaczy ‘człowiek bez życia’(no life – ‘bez życia’). Słowo to internauci używają w znaczeniu: ‘osoba, która większą część swojego czasu spędza na danej czynności, np. siedzeniu przed komputerem, ale również nauce czy czytaniu. Zazwyczaj taki człowiek izoluje się od reszty społeczeństwa w celu całkowitego oddania się wykonywanemu zajęciu’.

Odmiana nowych słów

Oczywiście leksemów nolife i piwniczak nie ma jeszcze w „Słowniku języka polskiego” ani w „Słowniku poprawnej polszczyzny”, ale gdy zorientowałam się, że rzeczowniki te są bardzo często używane przez internautów, wtedy zainteresowałam się ich odmianą. Otóż użytkownicy polszczyzny odmieniają te nowe wyrazy. Moim zdaniem – bardzo dobrze, bo po polsku należy odmieniać wszystko, co się daje odmienić. Poniżej przedstawiam często używane formy rzeczowników nolife i piwniczak w liczbie pojedynczej i mnogiej.

Przypadek Liczba pojedynczaLiczba mnoga
mianowniknolife, piwniczakpiwniczaki, nolify
dopełniacznolifa, piwniczakapiwniczaków, nolifów
celowniknolifowi, piwniczakowipiwniczakom, nolifom
bierniknolifa, piwniczakapiwniczaki, nolifów
narzędniknolifem, piwniczakiempiwniczakami, nolifami
miejscowniknolifie, piwniczakupiwniczakach, nolifach
wołacznolifie, piwniczakupiwniczaki, nolify

Przy okazji

Jak zapewne Państwo zauważyli, piwniczaki i nolify to osoby bardzo izolujące się od ludzi. Niestety, poza piwniczakami i nolifami są jeszcze inni – skrajni aspołecznicy.

Wszystkim Czytelnikom – zwłaszcza RODZICOM – polecam ciekawe, intrygujące i niepokojące artykuły na temat piwniczaków i nolifów.

Barbara Ellwart

Zdjęcie: pexels.com

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej