Historia

Historię gdańskiej „Solidarności” można pokazać na różne sposoby. Najbardziej naturalna perspektywa to kolejne walne zebrania delegatów Regionu Gdańskiego. Sprawy, które rozpatrywano na zjazdach gdańskiej „S” cechuje olbrzymia rozpiętość: od problemów związanych z odśnieżaniem ulic, aż do spraw najwyższej rangi państwowej. Związek, przyjmując odpowiedzialność za demokratyczne przemiany w naszym kraju, nie stracił nigdy z oczu spraw pracowniczych i wrażliwości na rozmaite problemy społeczne. Niech o tym wszystkim świadczą wyciągi z relacji i dokumentów, uchwał i stanowisk kolejnych WZD ZRG.

Powstanie i działalność „Solidarności” to jedno z najważniejszych wydarzeń z historii Polski, nie tylko XX w. Dlatego historię Regionu Gdańskiego można również pokazać na tle innych „obrazów” z dziejów naszego kraju. Temu służy Kalendarium.

Organizacje tworzą ludzie. W myśl tego hasła na naszą historię można spojrzeć przez pryzmat postaci ważnych dla Związku w różnych okresach jego działalności. Ważnych, ale często zapomnianych, nie tylko tych z pierwszych stron gazet, ale również z „drugiego szeregu”, krótko mówiąc – osób, bez których historia „Solidarności” potoczyłaby się trochę inaczej.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej