Borys, Krystyna i inne imiona

W poprzednim artykule pisałam o etymologii popularnych w Polsce imion. Okazuje się, że wiele osób chce poznać pochodzenie swojego imienia i dlatego kontynuuję ten temat.

Imiona na „B”

Borys to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Powstało jako skrót od wcześniej funkcjonującego imienia Borysław, które oznacza ‘waleczny i sławny’.

Bożena to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza ‘obdarowana przez Boga’ lub ‘darowana od Boga’.

Bronisław to imię pochodzenia słowiańskiego. Składa się z członów broni – ‘bronić, strzec’ i sław – ‘sława’, co znaczy ‘ten, kto broni sławy’.

Imiona na „C”

Celina to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa caelum – ‘niebo’.

Czesław jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza ‘ten, który ma czcić sławę, dobrą cześć’ albo ‘zasługujący na cześć i sławę’.

Imiona na „D”

Dagmara to imię pochodzenia skandynawskiego, które oznacza ‘sławny dzień’.

Danuta to imię pochodzenia litewskiego od słowa danutie, będącego połączeniem znaczeń ‘niebo’ i ‘córka’ lub pochodzenia łacińskiego, od słowa donata – ‘darowana przez Boga’.

Dariusz jest to imię pochodzenia staroperskiego, od słowa Dãrayavahuš – ‘podtrzymujący dobro’. 

Dawid to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza ‘dowódca, opiekun’ oraz ‘godny kochania’.

Donald to imię pochodzenia celtyckiego, oznaczające ‘władca świata’.

Dorota to imię wywodzące się z języka greckiego, od słów doron – ‘dar’ i theos – ‘bóg’ i oznacza ‘ta, która przyszła na świat jako dar boży’.

Imiona na „E”

Edward to imię pochodzenia staroangielskiego, utworzone od słów ead  – ‘dobrobyt, szczęście’ i weard – ‘obrońca, opiekun’. Oznacza ono ‘ten, który broni majątku’.

Eliza jest to imię pochodzenia hebrajskiego, pochodzi od słowa eliszeba, co oznacza ‘Bóg moją przysięgą’.

Eugeniusz to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa eugenes – ‘szlachetnie urodzony, wielkoduszny’. Oznacza ono ‘osobę dobrze urodzoną, szlachetną i wielkoduszną’.

Imiona na „G”

Grażyna to imię pochodzenia litewskiego, od słowa grażus – ‘piękna’.

Grzegorz jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa grêgorikós – ‘czuwający, czujny’ i oznacza ‘czujny, gorliwy’ oraz ‘gotowy do nocnego czuwania i modlitw’.

Imiona na „K”

Kamil to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa camillus i oznacza dosłownie ‘szlachetny chłopiec lub urodzony z wolnych rodziców, szlachetny’.

Karol jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od słowa charal, carl ‘mąż, mężczyzna’ lub skandynawskiego – wtedy znaczy ‘człowiek prosty, chłop’. Od imienia tego wywodzą się słowiańskie słowa: polskie – król, czeskie – král.

Katarzyna to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza ‘czysta, dziewicza, bez skazy’.

Kazimierz to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Wywodzi się od słów kazi – ‘niszczyć’ i mir ‘pokój’. Oznacza ‘mężczyznę, który niszczy pokój lub sławę wrogów’.

Kleopatra to imię wywodzące się od greckich słów kleos – ‘sława’ i pater ‘ojciec’. Oznacza ono ‘ojcowa duma, sława’.

Konrad to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów kuoni – ‘śmiały’ i rad – ‘rada’. Oznacza ono ‘odważny, skory w udzielaniu rad innym’.

Krystian to imię pochodzenia grecko-łacińskiego, wywodzące się od słów Christianus, Cristianus. Oznacza ono ‘należący do Chrystusa’.

Krystyna to imię pochodzenia łacińskiego od słowa Christinus, znaczącego ‘Chrystusowy’.

Krzysztof to imię pochodzenia greckiego, od słów Christos  – ‘Chrystus’ i phero – ‘nieść’. Oznacza: ‘niosący (w sobie), wyznający Chrystusa’.

Barbara Ellwart

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej