Epidemia, pandemia i endemia
Na początku marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Od tego czasu słowa: epidemia, pandemia i endemia są wielokrotnie powtarzane na całym świecie. Co one dokładnie znaczą, czym różnią się te pojęcia i jakie jest ich pochodzenie?
Epidemia
Epidemia to słowo pochodzenia greckiego [z gr. epi ‘na’ + demos ‘ludzie’], oznaczające dosłownie ‘charakter nagminny czegoś’. Zgodnie ze „Słownikiem języka polskiego” obecnie termin epidemia znaczy:
- pojawienie się wśród ludności danego terenu dużej liczby zachorowań na określoną chorobę,
- nagminne występowanie, rozpowszechnianie się czegoś,
- masowe występowanie na określonym terenie zachorowań roślin na daną chorobę.
Epidemia chorób zakaźnych występuje lub bierze początek zwykle na terenie, na którym zachorowania występowały endemicznie (patrz: endemia), może także wystąpić na obszarze dotychczas wolnym od tej choroby.
Termin epidemia bywa też stosowany na określenie wszelkich chorób, urazów, stanów patologicznych, a także innych zjawisk występujących masowo wśród ludności na określonym terenie (np. epidemia samobójstw).
Epidemie towarzyszą ludziom przez cały czas, np. w XX i XXI wieku wystąpiły: grypa azjatycka (1957–1958), ptasia grypa, świńska grypa czy zakażenie wirusem HIV – powodujące zespół nabytego zaniku odporności (AIDS).
Pandemia
Wyraz pandemia również wywodzi się z języka greckiego [gr. pandēmía = pan ‘wszyscy, całkowity’ + demos ‘lud’] i dosłownie znaczy ‘cała ludność’. Obecnie w „Słowniku języka polskiego” pandemia to:
- nazwa wielkiej epidemii obejmującej swym zasięgiem bardzo duże obszary (kraje, a nawet kontynenty) w tym samym czasie, charakteryzującej się łatwością rozprzestrzeniania się;
- termin oznaczający idealny sojusz wszystkich narodów, żyjących w pokoju i wzajemnej zgodzie.
Do największych pandemii w historii zalicza się m.in.: dżumę Justyniana występującą w połowie VI wieku na terenie Bizancjum, Afryki Północnej oraz środkowej części Azji i Europy; czarną śmierć – dżumę z XIV w., która wystąpiła w Azji oraz Europie i zabiła ok. 200 milionów osób; czarną ospę z XVI w. – obejmującą obie Ameryki oraz czarną ospę z XVIII wieku, która w Europie zabiła ok. 60 milionów ludzi; dżumę, która w XIX w. wybuchła w Chinach (Yunnan) i stopniowo ogarnęła inne kontynenty (w Chinach i Indiach było około 12 milionów śmiertelnych ofiar); cholerę z XIX w. – powodującą w samych Indiach około 40 milionów ofiar śmiertelnych, a w Europie i Ameryce ok. 100 tysięcy zmarłych; grypę hiszpankę z lat 1918–1919 – uznawaną za największą pandemię grypy w dziejach ludzkości, bo ogarnęła niemal wszystkie kontynenty i spowodowała śmierć około 100 milionów osób.
Endemia
Oprócz pandemii i epidemii istnieje jeszcze epidemiologiczny termin endemia [gr. éndēmos ‘miejscowy’] – określający stałe występowanie zachorowań na określoną chorobę na danym obszarze w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na podobnym poziomie, np. w południowo-wschodniej Azji jest to cholera, dżuma i zimnica, a w środkowej Afryce, niektórych regionach Ameryki Południowej i Środkowej są to choroby pasożytnicze i cholera. Termin endemia stosuje się również do wielu chorób niezakaźnych, np. nazywa się tak częste występowanie w określonym rejonie awitaminozy.
Przy okazji – wyraz zdrowie
Słowo zdrowie jest ogólnosłowiańskie. Można je wywieść z morfemów praindoeuropejskich i zrekonstruować znaczeniowo jako – ‚z dobrego drzewa’.
A zatem życzę zdrowia!
Barbara Ellwart