Supiarz, czyli kto?

Przyzwyczailiśmy się już do wielu obcych słów związanych z komputerami, Internetem, ale nowe, niezrozumiałe słowa dotyczą także innych dziedzin życia, na przykład sportów wodnych. Wystarczy pojechać nad morze, rzekę lub jezioro i znowu słyszymy mnóstwo obcych nazw. Mnie podczas urlopu zaintrygowało słowo „supiarz”. Okazało się, że supiarz to osoba pływająca na descezwanej SUP.

pixabay.com

Co to jest SUP?

Tajemniczy SUP to polski skrótowiec angielskiejnazwy stand up paddle nazywający sport wodny polegający na poruszaniu się po wodzie na desce napędzanej za pomocą pagaja, czyli wiosła jednopiórowego. Sport ten wywodzi się z Hawajów. Nazwa stand up paddle („wiosłowanie na stojąco”)  wskazuje, że osoba pływająca na desce stoi.

SUP to także deska używana w tej dyscyplinie sportu. Istnieją różne rodzaje aktywności na desce SUP. Może to być klasyczne, spokojne pływanie po wodzie z odpychaniem się lub pływanie połączone z ćwiczeniami (np. fitness czy joga) albo wędkowaniem. Popularne są również wyścigi na tych deskach.

Pisownia skrótowca SUP

Wymowa i pisownia skrótowca SUP wywołuje wątpliwości. Osoby uprawiające tę formę rekreacji wodnej różnie wymawiają polski skrótowiec, np.: [sup], [sap] lub [esjupi]. Poza tym część osób odmienia nazwę tej deski, a część nie.

Wprawdzie nie mamy nadrzędnej reguły, która pozwalałaby jednoznacznie rozstrzygnąć, który sposób wymowy skrótowca obcego pochodzenia jest poprawny*), ale sugeruję wymowę [sup]. Chociaż w słownikach nie ma jeszcze tego skrótowca, jednak jestem przekonana, że rzeczownik SUP – nazywający sport oraz sprzęt używany w tym sporcie (deskę) – należy  odmieniać. Zgodnie z ogólnymi regułami, formy fleksyjne piszemy w następujący sposób: SUP-owi, SUP-em, SUP-ieSUP-y, SUP-ów, SUP-om, SUP-ami, SUP-ach lub  małymi literami: sup, supowi, supy, supach.  Natomiast jednoznacznie stwierdzam, że formy bez dywizu, typu: „SUPy”, „SUPowi”, są niepoprawne.

Oto przykłady zdań zawierających omawiane wyrazy:

Przyglądam się kolorowym SUP-om. (lub: supom)

On świetnie pływa na SUP-ie. (lub: supie)

Na plaży pojawiła się młodzież z SUP-ami. (lub: supami)

SUP-y najczęściej są jednoosobowe. (lub: Supy najczęściej są jednoosobowe.)

Supiarz i supowanie

Podobne zasady stosujemy, zapisując nazwy osób uprawiających SUP, a także nazwy czynności. A zatem możemy pisać: SUP-iarz, SUP-iarka lub supiarz, supiarka oraz SUP-owanie, SUP-ować lub supowanie, supować.

Flyboarding i inne sporty wodne

Jak wspomniałam, wśród nazw sportów wodnych znajduje się wiele obco brzmiących słów. Obok znanych wyrazów: kajakarstwo, wioślarstwo, pojawiają się m.in.: surfing, kitesurfing, rafting  czy flyboard.

  • Surfing – to jazda (ślizg) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali morskiej. 
  • Kitesurfing – to sport wodny polegający na poruszaniu się po wodzie na desce z pomocą pędnika, którym jest latawiec (kite).
  • Rafting – to turystyczna odmiana spływu rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków.
  • Flyboard – urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Na urządzeniu można wykonywać różnorodne akrobacje w wodzie i w powietrzu, np. wznosić się nawet na 18 metrów ponad poziom wody. Siłą napędową jest skuter wodny. 

Barbara Ellwart

PS. Wprawdzie letnie urlopy za nami, ale wspominanie wodnych sportów i ich nazw powoduje, że marzymy już o następnych wakacjach.

*) por. hasło „Skrótowce” w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN  pod red. A. Markowskiego.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej