Pracownicy powinni mieć prawo do „odłączenia” w swoim czasie wolnym

Parlament Europejski przyjął 21 stycznia 2021 r. rezolucję z zaleceniami dla Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy o prawie pracowników do „odłączenia” poza godzinami pracy.

Była premier Beata Szydło i była minister pracy Elżbieta Rafalska głosowały przeciwko rezolucji i regulacjom prawnym rozgraniczającym czas pracy i czas wolny.

Tymczasem „Prawo do odłączenia” staje się coraz  naglącą potrzebą europejskich pracowników. Poziom stresu zwiększa się wraz z ciągłą koniecznością odbierania telefonów czy maili związanych z pracą po godzinach pracy. Dotychczasowe regulacje dotyczące czasu pracy nie gwarantują równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym wraz z rozwojem nowych technologii komunikacji. COVID -19 pokazał jeszcze większą skalę tego problemu.

Francja i Belgia, wpisały już do swoich przepisów krajowych prawo do bycia offline. Problem dostrzegła także Komisja Europejska.

– Jako Europejczykowi trudno mi zaakceptować, że takie przepisy są dostępne tylko dla pracowników w tych państwach, a nie dla wszystkich pracujących w UE. Trzeba działać, żeby to prawo zostało uznane powszechnie i mam nadzieję, że uda nam się to zrobić. Komisja jest gotowa wesprzeć tę inicjatywę – wskazuje Nicolas Schmit, komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych.

Cyfryzacja dała większą elastyczność i niezależność, ale rośnie presja, żebyśmy byli zawsze aktywni i osiągalni, zawsze „podłączeni do sieci”.

Jakie jest stanowisko europejskiego ruchu związkowego?

Esther Lynch, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych:

– Oczekujemy, że Komisja Europejska przedstawi przepisy, które umożliwią pracownikom egzekwowanie prawa do odłączenia się od pracy poza godzinami pracy. Ograniczenia dotyczące COVID zmusiły miliony ludzi do pracy w domu, co może zatrzeć granicę między czasem zawodowym a osobistym.

Problematyka ta zawarta jest także w porozumieniu autonomicznym dotyczącym digitalizacji podpisanym przez europejskich partnerów społecznych w czerwcu 2020 r.

W ocenie ekspertów NSZZ „Solidarność” całościowa unijna regulacja dotycząca zagwarantowania prawa do „odłączenia” dla pracowników jest wręcz niezbędna. A w ślad za tym powinny podążyć działania poprawiające wewnętrzną kulturę przedsiębiorstw w kierunku wzajemnego poszanowania czasu wolnego

– Mając na względzie wagę problemu niepokoi mnie pogląd europosłanki Beaty Szydło, która wskazuje, że tego typu aktywność Parlamentu Europejskiego zmierza do tworzenia niepotrzebnych nadregulacji. To smutne, że zarówno ona jak i europosłanka Elżbieta Rafalska głosowały w grudniu ubiegłego roku w komisji Europarlamentu przeciwko całemu projektowi rezolucji – zauważa Barbara Surdykowska, ekspert KK NSZZ „S”.

 Źródło: www.solidarnosc.org.pl

fot. StockAdobe

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej