„Solidarność” zaprezentowała pytanie referendalne w sprawie Zielonego ładu

„Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w  uropejskim Zielonym Ładzie?” – tak brzmi pytanie, które NSZZ „Solidarność” chce postawić Polakom w referendum ogólnokrajowym. Zbiórka podpisów rozpocznie się 10 maja, podczas demonstracji przeciwko polityce klimatycznej UE. Przewodniczący Piotr Duda zaprasza na protest wszystkich, którzy „czują, że niedługo dosięgnie ich kosa związana z Zielonym Ładem”.

Fot. Marcin Żegliński

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła 26 marca 2024 roku uchwałę dotyczącą złożenia wniosku o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej UE, której częścią jest Europejski Zielony Ład. Wówczas zdecydowano także o zorganizowaniu demonstracji, która odbędzie się 10 maja w Warszawie.

23 kwietnia w warszawskiej siedzibie „Solidarności” odbyła się konferencja prasowa przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy i Marka Boruca, członka Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, w czasie której związkowcy podkreślali szkodliwy wpływ unijnej polityki klimatycznej na polską gospodarkę.

„Precz z Zielonym Ładem”

– Od kilku miesięcy trwają protesty rolnicze, które mają jedno podłoże – precz z Zielonym Ładem. Rolnicy nie zgadzają się na unijną politykę klimatyczną, która doprowadzi do bankructw wiele rolniczych przedsiębiorstw i rolników indywidualnych. Rząd zamiast prowadzić dialog, już nawet nie pozoruje, że go prowadzi. Dialog został kompletnie zerwany, a rolnicy w dalszym ciągu protestują. To sytuacja skandaliczna – podkreślił Piotr Duda i przypomniał, że taka sytuacja miała już miejsce w 2012 roku, gdy Związek protestował przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego przez premiera Donalda Tuska.
– Dziś politycy mają inną, ciężką pracę. Siedzą w swoich gabinetach i układają listy do wyborów do europarlamentu, ale my im ten stolik wywrócimy! To jest bezczelność ze strony polityków. Od kilku dni informujemy, że w wielu zakładach pracy dokonuje się zwolnień grupowych, które są podyktowane polityką klimatyczną UE. Sytuacja całych branż takich jak górnictwo, a szczególnie hutnictwo związane z opłatami ETS-u, doprowadza do tego, że polska gospodarka staje się mniej konkurencyjna, a sytuacja polskiego rynku pracy jest bardzo zła. Chociaż wczoraj na RDS minister Bąk mówiła, że sytuacja jest najlepsza od 30 lat. My uważamy, że sytuacja się pogarsza i musimy temu przeciwdziałać. Dlatego Solidarność się nie zatrzymuje, przejmujemy inicjatywę i wspólnie z „S” Rolników Indywidualnych organizujemy 10 maja wielką demonstrację – zaznaczył szef Solidarność.

Podkreślił przy tym, że protest, który odbędzie się w stolicy, jest „demonstracją apolityczną” i może w nim uczestniczyć każdy polski obywatel, który „czuje, że niedługo dosięgnie go ta kosa związana z Zielonym Ładem” w formie systemu ETS czy dyrektywy budynkowej.

Demonstracja ma wyruszyć o godzinie 12.00 z Placu Zamkowego w kierunku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, gdzie zostanie przekazana pierwsza petycja. Stamtąd protest ruszy w kierunku Sejmu, gdzie związkowcy przekażą kolejną petycję marszałkowi Szymonowi Hołowni.

– Polityka Zielonego Ładu jest nie do zaakceptowania nie tylko przez polskich rolników i pracowników. W ubiegłym tygodniu gościłem przewodniczącego Josefa Středule, przewodniczącego Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ČMKOS), który także mówił, że się z tym nie zgadzają – dodał Piotr Duda i zaapelował do ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego, aby „ze strony służb, które będą zabezpieczały 10 maja demonstracje, nie było żadnych prowokacji”.

Pytanie referendalne

W czasie konferencji zaprezentowano także pytanie referendalne, na które odpowiedzą Polacy, jeżeli Związek uzbiera odpowiednią liczbę 500 tys. podpisów, a Sejm wyrazi na nie zgodę w głosowaniu. „Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?” – brzmi pytanie referendalne.

– W tym dniu, 10 maja, na demonstracji rozpoczniemy zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnopolskie na maksa. „Solidarność” potrafi – zebraliśmy w czasie półtora miesiąca prawie 3 mln podpisów, by przeprowadzić referendum ws. wieku emerytalnego. Pod tymi wnioskami powinno podpisać się 12 mln obywateli, bo tyle wzięło udział w październikowym referendum, mimo nagonki. Korzystamy z najwyższej formy demokracji, jaką jest referendum, i będziemy zbierać podpisy do skutku – podkreślił Piotr Duda.

– Rzucimy panu marszałkowi kilka milionów podpisów i niech zdecyduje, czy jest za tą uśmiechniętą demokracją, czy jest jej przeciw i nie pozwoli, by Polacy mogli się w tak ważnym temacie jak Europejski Zielony Ład wypowiedzieć w referendum ogólnopolskim – dodał.

Tysol.pl

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej