Cztery pytania referendalne na 15 października br.

Wraz z wyborami do Sejmu i Senatu 15 października br. od godz. 7.00 do 21.00 odbędzie się referendum, w którym obywatele RP będą mogli odpowiedzieć na cztery pytania. Uchwałę referendalną z treścią pytań przyjął 17 sierpnia br. Sejm. Za przyjęciem uchwały głosowało 234 posłów (klub PiS), 210 było przeciw (kluby KO, Lewica, KP), a 7 (Konfederacja) wstrzymało się od głosu. Dokument został opublikowany 18 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw.

7 lipca br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, która  umożliwia przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego.  

Pytania w referendum, według sejmowej uchwały z 17 sierpnia br., brzmią:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Osoba uprawniona do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu nie ma obowiązku oddania swojego głosu w referendum – wyborca sam decyduje, czy chce wziąć udział w głosowaniu referendalnym.

Państwowa Komisja Wyborcza uściśla, iż „w przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale np. jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum); jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu); jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum)”.

 13 października 2023 r. o godz. 24.00 – zakończenie kampanii referendalnej.

Konstytucja RP w art. 125 w punkcie 3 ustala, że „jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący”. Frekwencja w przypadku referendum jest liczona na podstawie liczby ważnych kart do głosowania, które zostaną wyjęte z urn.

Referenda są szczególnie powszechne w Konfederacji Szwajcarskiej. 

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej