Europejska płaca minimalna grzęźnie w procedurach

Delegacja Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, biorąca udział w plenarnym posiedzeniu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, spotkała się w Brukseli z europosłem Elżbietą Rafalską. – Potrzeba więcej takich spotkań – powiedział po spotkaniu Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.

Tadeusz Majchrowicz, relacjonując spotkanie, stwierdził, że rozmowa dotyczyła wielu istotnych z punktu widzenia „Solidarności” zagadnień, co pokazuje, że istnieje potrzeba takich kontaktów w przyszłości. Jednym z istotnych tematów była kwestia europejskiej dyrektywy o płacy minimalnej. Niestety prace w parlamencie przebiegają powoli ze względu na liczne wątpliwości, w tym prawne dot. możliwości regulowania płac z poziomu UE. Nadal oczekiwane są kolejne ekspertyzy i opinie, co wstrzymuje prace. Obecnie nie jest pewne, czy zakładany termin przyjęcia rezolucji (październik) zostanie dotrzymany.

Zdaniem Minister Rafalskiej to nie Polska, a inne kraje mogą w większym stopniu blokować przyjęcie dyrektywy.

W czasie rozmowy poruszony był temat rokowań zbiorowych. – Mówiliśmy że układy ponadzakładowe to droga do wprowadzenia równych zasad gry dla przedsiębiorców i powinno to być wspierane także przez polskie władze – relacjonuje Majchrowicz.

Dyskutowano też o sytuacji polskich pracowników w Holandii, którzy doświadczają poważnych problemów, ocierających się o handel ludźmi. Podjęte zostaną działania by poprawić położenie tych pracowników.

W spotkaniu z Elżbietą Rafalską oprócz zastępcy przewodniczącego Tadeusza Majchrowicza uczestniczyli również Marcin Zieleniecki oraz Mateusz Szymański.

(ml)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej