PFR: Dziś rusza tarcza finansowa dla dużych firm

Od 9 czerwca br. rozpoczyna się wdrażanie tarczy finansowej dla dużych firm. Jej start zapowiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

– Program zakłada trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, preferencyjne, instrumenty kapitałowe. Wszystkie te rodzaje finansowania wymagały odrębnej notyfikacji. Negocjacje trwały od połowy kwietnia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni uzyskaliśmy zgody na udzielanie finansowania w postaci pożyczek płynnościowych, pożyczek preferencyjnych i czekamy jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej na zgodę na instrumenty kapitałowe – powiedział Paweł Borys.   

Borys podkreślił, że rządowy program pomocowy w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z COVID-19 zapewnia   wsparcie dla przedsiębiorstw o wartości 25 mld zł w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych oraz kapitału.

Pożyczki płynnościowe PFR dla dużych firm (10 mld zł; finansowanie celem zabezpieczenia płynności przedsiębiorstw w postaci pożyczek na okres do 4 lat), pożyczki preferencyjne PFR dla dużych firm (7,5 mld zł; finansowanie celem zabezpieczenia płynności w połączeniu z rekompensatą bezpośrednich strat na skutek restrykcji sanitarnych w związku z COVID-19: do 750 mln zł na okres do 4 lat), finansowanie kapitałowe PFR dla dużych firm (7,5 mld zł; finansowanie o charakterze kapitałowym celem obniżenia zadłużenia firmy do poziomu sprzed COVID-19 lub na inwestycje: kapitał lub obligacje zamienne, do 1 mld zł).

Przypomnijmy, że Komisja Europejska 26 maja br. notyfikowała pomoc publiczną dla największych przedsiębiorstw. Wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju to owe 2,2 mld euro (ok. 10 mld zł).

W tej sprawie NSZZ „Solidarność” 21 maja br. apelował do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej KE: „Każdy dzień zwłoki grozi utratą kolejnych setek miejsc pracy”. 

Przed miesiącem 27 kwietnie br. Komisja wyraziła zgodę na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorców. Te wielkie czekały.   – Program subsydiowanych pożyczek pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić ich bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje i utrzymać zatrudnienie w trakcie i po wybuchu epidemii – powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Na skutek zerwanych łańcuchów dostaw, restrykcji sanitarnych i zmniejszonego popytu, doszło do ogólnoświatowej recesji. Polska potrzebuje obecnie szybkich i zdecydowanych działań dla ochrony potencjału rozwoju, przedsiębiorstw i miejsc pracy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej