Powrót do szkół? Zdecyduje dyrektor, wytyczne wyda MEN

Zależy nam na tym, by tam gdzie to będzie możliwe, uczniowie poszli do szkół. Decyzja o ewentualnym zamknięciu placówki w związku z sytuacją epidemiologiczną będzie spoczywała na dyrektorach – stwierdził we wtorek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński

Cieszyński mówił o początku roku szkolnego na antenie TOK FM. Na uwagę, że obecnie nie wiadomo, w jakiej formie – stacjonarnej czy zdalnej, będą uruchomiane szkoły, odpowiedział, że decyzja będzie spoczywała na dyrektorach. Jednocześnie MEN zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami premiera i ministra edukacji narodowej, resort przygotowuje się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od 1 września.  

– Nam zależy na tym, by tam gdzie to będzie możliwe, dzieci poszły do szkół. Ale sytuacja epidemiologiczna zmienia się w sposób dynamiczny i trudny do przewidzenia. Naszym celem jest, by być gotowym na wypadek pesymistyczny, czyli sytuacji, w której nie ma możliwości, żeby dzieci poszły do szkoły. To jest oczywiście wariant, którego chcielibyśmy uniknąć, ale musimy być na niego gotowi – podkreślił wiceminister.

Dodał, że do dyspozycji dyrektorów szkół będzie lokalny inspektor sanitarny, który będzie informował, jakie są przesłanki do podejmowania decyzji.

Odnosząc się do stwierdzenia, że jest to próba przerzucenia odpowiedzialności na dyrektorów szkół bez przekazania im pieniędzy na doprowadzenie dobrej jakości internetu czy zapewnienie hybrydowej edukacji, Cieszyński odpowiedział, że w ostatnich miesiącach Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło setki milionów złotych na zakup komputerów dla szkół.

– Nigdy wcześniej polskie szkoły nie dostały tyle, jeśli chodzi o dostęp do bezpłatnego internetu i wyposażenie w sprzęt komputerowy – utrzymywał wiceminsiter.

Czy oddanie dyrektorom szkół decyzji o ewentualnym zamknięciu placówek jest wstępem do regionalizacji polityki sanitarnej?  Cieszyński przypomniał, że resort zdrowia jest na to gotowy.

Nowe wytyczne epidemiologiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2020 roku, opracowuje minister edukacji narodowej we współpracy z głównym inspektorem sanitarnym.  Zalecenia będą miały zastosowanie do organizacji pracy szkoły dla dzieci i młodzieży w systemie stacjonarnym.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej