Publikacja o niepokornych nauczycielach i historii oświatowej „Solidarności”

Informujemy, że na stronie internetowej Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku ukazał się pełny tekst publikacji „Niepokorni nauczyciele. Czterdzieści lat oświatowej „Solidarności” Ziemi Puckiej”.  

Jej promocja wraz z odsłonięciem tablicy poświęconej ś.p. Piotrowi Wasielewskiemu nastąpiła 1 września br., podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2020/2021 w Powiatowym Zespole Szkół w Kłaninie k. Pucka.

Przypominamy, że publikacja, której autorami są Wojciech Książek i Artur Górski, jest poświęcona dwojgu nauczycielom – śp. Piotrowi Wasilewskiemu (aresztowanemu 18 lutego 1982 r. i skazanemu na 3 lata więzienia nauczycielowi z ZSR w Kłaninie k. Pucka) oraz p. Ewie Muży (nauczycielce z SP Kuźnica, zwolnionej ze stanowiska dyrektora w 1979 r., relegowanej z zawodu w październiku 1983 r.) a także historii oświatowej solidarności na terenie Ziemi Puckiej, w roku czterdziestolecia Związku.

Oprócz tekstu publikacji na stronie internetowej zamieszczone zostało wystąpienie przedstawiające cele uroczystości w Kłaninie. Jest w nim również zawarty apel o przesyłanie ew. uwag, uzupełnień publikacji, która powstawała wiosną 2020 r. w trudnym czasie I fali epidemii COVID19.

Polecamy także uwadze filmową relację z uroczystości, w tym ze Mszy Św. w Starzynie, której przewodniczył ks. infułat Daniel Nowak. W programie jest też wypowiedź jednej z dwóch córek P. Wasilewskiego, które przyjechały na uroczystość. Nagranie, łączenie z własnym podkładem muzycznym, opracował red. Bogusław Olszonowicz.

W imieniu Sekcji:
Wojciech Książek

Linki do:

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej