Urodziny Andrzeja Gwiazdy

85 lat temu, 14 kwietnia 1935 roku, urodził się Andrzej Gwiazda, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, jeden z liderów MKS podczas strajku w Stoczni Gdańskiej, negocjator Porozumień Sierpniowych, więzień polityczny, działacz podziemia, przeciwnik porozumienia Okrągłego Stołu z władzami PRL przypomina Radio Gdańsk.

W 1978 Andrzej Gwiazda znalazł się wśród założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Redagował wówczas biuletyn WZZ „Robotnik Wybrzeża”, zajmował się również drukiem i kolportażem innych wydawnictw drugiego obiegu. Od tego roku do 1980 około dziesięć razy był zatrzymywany przez funkcjonariuszy SB. Po wybuchu strajku w sierpniu 1980 został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył NSZZ „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany 13 grudnia 1981 i internowany w Strzebielinku. Wkrótce przeniesiono go do aresztu śledczego w Białołęce, a we wrześniu 1982 (po wizycie przedstawicieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża) do jednego z ośrodków dla internowanych. 22 grudnia 1982 aresztowano go (wraz z 10 innymi internowanymi) i oskarżono o „próbę obalenia ustroju siłą”.

W latach 1986–1989 należał do liderów Grupy Roboczej Komisji Krajowej „Solidarności”, która sprzeciwiała się rozmowom z władzami PRL prowadzonymi pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. Nie brał udziału w tworzeniu Komitetu Obywatelskiego ani obradach Okrągłego Stołu. Znalazł się wśród głównych oponentów Lecha Wałęsy, którego uznał za zdrajcę „ideałów sierpniowych” i agenta SB.

Pełną notkę biograficzną obejmującą również działalność w ostatniej dekadzie można przeczytać na stronie Radia Gdańsk: TUTAJ

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej