Komunikat z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku 9. 01. 2024 r.

Podczas Rady Sekcji:

1/ Przedstawiono informację o zmianach w kierownictwie MEN oraz w Kuratorium Oświaty  w Gdańsku.

• Przyjęto bez uwag informację o przygotowanych przez Prezydium Sekcji podziękowaniach dla ustępującej Kurator p. Małgorzaty Bielang.
  • Przewodnicząca Bożena Brauer przedstawiła informację o nominacji Grzegorza Krygera na p.o. Kuratora. Przypomniała art. 50 ustawy Prawo oświatowe mówiący, że konkurs na  kuratora musi być ogłoszony w ciągu miesiąca od odwołania poprzednika.

3/ Mec. Przemysław Sąpór przedstawił kilka zagadnień prawnych:

a) Konsekwencji niepoinformowania pracodawcy o liczbie członków organizacji związkowej na koniec grudnia i czerwca odpowiednio do 10 stycznia i 10 lipca danego roku,

b) Zapytania w ramach informacji publicznej. W dyskusji padały pytania o możliwość zapytania w tym trybie dyrektora szkoły o wysokość dodatku motywacyjnego. Zwrócono się z prośbą o przykładowy projekt pisma związku zawodowego do dyrektora w tej sprawie.

4/ Przedstawiono decyzję Prezydium o przekazaniu projektu uchwały programowej do KSOiW w dniu 2 stycznia 2024 r. Podczas Rady przewodnicząca Sekcji przekazała podziękowania osobom, które zgłosiły uwagi do projektu, tj. Katarzynie Brzeskowskiej, Joannie Ewich-Wasilewskiej, Alicji Połońskiej, Tadeuszowi Bieleckiemu,  Lidii Dąbrowskiej, Renacie Kamińskiej, Maciejowi Werra. Projekt opracowali: Bożena Brauer, Anna Kocik, Wojciech Książek (przewodniczący Zespołu).

5/ Przewodnicząca B. Brauer przedstawiła informację o działaniach KSOiW, przesłanych informacjach, w tym m. in. o:

a) Minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 1 stycznia 2024  r. a wynagrodzeniach nauczycieli. Jest prośba o zebranie informacji w tym zakresie oraz opinia prawna w tej sprawie mec. Tomasza Gryczana.

b) Udziale przewodniczącego  KSOiW Waldemara Jakubowskiego w obradach Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w Sejmie RP na temat ustawy budżetowej. Według informacji podanej w komunikacie KSOiW planowana jest podwyżka średniego wynagrodzenia nauczycieli o ok. 30%, (33% dla nauczycieli poczatkujących).

c) planowanym spotkaniu KSOiW z Ministrem Edukacji w dn. 17. 01. 2024 r.

6/ Przedstawiona została opinia Rady do projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ws. podziału środków na dofinansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego w placówkach, dla których organem prowadzącym jest województwo pomorskie. Zwrócono uwagę na problemy występujące z samym otrzymywaniem podobnych projektów z innych JST oraz braku uwzględnienia proponowanych przez zz zmian, odpowiedzi na przekazane opinie. Przypomniany został art. 19 ustawy o ZZ oraz art. 70a ust. 3 ustawy Karta nauczyciela mówiące o prawnym obowiązku zasięgnięcia opinii w tym zakresie.

7/ Przedstawiona została odpowiedź Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na wniosek Sekcji o informację publiczną ws. wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi, który przekazał, że nie ma wiedzy na temat wynagrodzeń tych pracowników w prowadzonych przez siebie  placówkach.

Sekcja zwróci się do organu prowadzącego o spotkanie w tej sprawie, w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i obawą o spłaszczenie wynagrodzeń w tej grupie pracowników.

8/ Przypomniana została procedura składania wniosków o odznaczenia państwowe  i medale KEN. Wnioski o Medale Komisji Edukacji Narodowej należy składać do Sekcji do 2. 02. 2024 r. Przewodnicząca poinformowała, że do Sekcji wpłynął wniosek z KM Kościerzyna ws. wystąpienia o Złoty Krzyż Zasługi dla Kol. Zdzisława Brzezińskiego.

9/ Przypomniane zostały terminy wypełnienia kwestionariusza o stanie liczebnym organizacji i przekazaniu go do 15 stycznia ZRG i Sekcji.

10/ Poinformowano o ofercie szkoleniowej:

a) Organizowanej przez Dział Szkoleń ZRG. Została wysłana do KZ/KM wchodzących w skład Sekcji.

b) Organizowanej przez KSOiW. 30. 01. 24 r. odbędzie się szkolenie on-line ws. arkuszy  organizacyjnych – zgłaszać się można do 26 .01. 2024 r.

11/ Przewodnicząca B. Brauer przekazała podziękowania dla KM Gdańsk, W. Książka, za pomoc w organizacji uroczystości 15 i 16 grudnia 2023 r. w Gdańsku, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (53. rocznica Grudnia ’70). Zwróciła uwagę na stosunkowo liczną liczbę sztandarów szkolnych podczas uroczystości 15 grudnia ub. roku. Zdzisława Hacia poinformowała o udziale uczniów szkół gdyńskich w zapalaniu zniczy w miejscach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 17 grudnia 1970 roku w Gdyni, a także o udziale w uroczystościach delegacji z Nowego Targu.

12/ W sprawach różnych:

• Poinformowano o działaniach i stanowiskach KK i ZRG (przyjęte 8 stycznia br.) wobec działań Rządu ws. mediów publicznych.
  • Przewodnicząca podziękowała Ewie Rocławskiej za zapewnienie oprawy muzycznej Rady Sekcji 12 grudnia 2023 r. i ZRG w dniu 18 grudnia, a także Joannie Lewna-Winnickiej za cenną inicjatywę wsparcia Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”.
  • poinformowano o Mszy Św., którą na prośbę Sekcji, w intencji pomorskich nauczycieli i pracowników oświaty, 6 stycznia br. w kościele NMP Matki Kościoła odprawił ks. dr Jakub Zinka – duszpasterz nauczycieli w Archidiecezji Gdańskiej.
  • Aleksandra Turowska poinformowała o zaniepokojeniu nauczycieli uczących religii w szkołach w związku z medialnymi informacjami ze strony władz MEN o planach ich redukcji. Zwrócono także uwagę na możliwe negatywne konsekwencje dla poziomu kształcenia, ale i sytuacji nauczycieli, w związku z ogłaszanymi planami redukcji podstawy programowych, odejścia od ocenienia z wybranych przedmiotów, likwidacji prac domowych. Postanowiono monitorować problemy i ew. przygotować projekt stanowiska w tej sprawie na najbliższą Radę Sekcji.

Następne zebranie Rady Sekcji odbędzie się w Sali Akwen 13 lutego 2024 r., godz. 10.00.

Bożena Brauer, przewodnicząca Sekcji