Zapaliliśmy znicze na grobach Ludzi Oświaty

W listopadzie 2023 r. przedstawiciele Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku (Bożena Brauer, Anna Kocik, Wojciech Książek) odwiedzili groby, zapalili znicze na grobach kilku osób związanych z oświatową Solidarnością.

śp. dr Roman Lewtak – jeden z założycieli „Solidarności” oświatowej, przewodniczący strajku, który miał miejsce na Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Żył w latach 1925 – 1987. Spoczywa na cmentarzu Gdańsk Srebrzysko.

śp. Bronisław Sarzyński – jeden ze współtwórców „Solidarności” oświatowej oraz jej przewodniczący. Żył w latach 1931 – 2003. Spoczywa na cmentarzu Gdynia-Orłowo.

śp. Piotr Wasilewski – nauczyciel, aresztowany w szkole 12 lutego 1982 r. Skazany z powodów politycznych na 3 lata więzienia. Żył w latach 1950 – 1993. Zmarł w USA, znicze zapalone pod tablicą jego imienia w Zespole Szkół w Kłaninie k. Pucka.

śp .mec. Bogumił Soczyński – wieloletni prawnik Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność. Żył w latach 1933 – 2020. Spoczywa na cmentarzu Gdańsk Srebrzysko.

śp. Barbara Czyżykowska – wieloletnia przewodnicząca „Solidarności” oświatowej Ziemi Puckiej. Żyła w latach 1947 – 2021. Spoczywa na cmentarzu Gdańsk Łostowice.

Śp. Ewa Kuczyńska – członek Rady Sekcji, wieloletnia przewodnicząca największego Koła „S” w gdańskiej KM. Żyła w latach 1954-2021. Spoczywa na cmentarzu Gdańsk Srebrzysko.

To osoby związane z NSZZ „Solidarność”, których busolą były słowa zapisane na nagrobku B. Sarzyńskiego: „Wierni ideałom wolności walczyli o lepsze życie dla innych”.

Pamiętajmy o nich.

Niech spoczywają w pokoju.

Bożena Brauer
przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej