ZRG: czas podsumowań i nowego otwarcia po wyborach parlamentarnych i XXXI KZD. Gościem związkowców wojewoda pomorski

Podczas obrad ZRG 6 listopada br. gościem związkowców z NSZZ „Solidarność” był wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Była to dobra okazja do podsumowania blisko 8-letniej współpracy. Kolejnymi punktami obrad była relacja z XXXI KZD naszego związku, krótki opis kondycji dialogu społecznego na podstawie prac WRDS i relacje z zakładów pracy Wybrzeża.

– Wojewoda Dariusz Drelich nieraz był naszym gościem na zebraniach zarządu naszego regionu, w Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej – na naszym czerwcowym WZD, a także  w trudnych czasach COVID–19. Jest zatem powód i okazja do podziękowania za dobrą współpracę. Głosy z organizacji związkowej w urzędzie przekonują mnie, że współpraca dobrze się układała – powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, przypominając, że częste spotkania z wojewodą sprzyjały rozwiązywaniu problemów pracowniczych w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, jak i w innych instytucjach administracji terenowej.

Dariusz Drelich pełni funkcję wojewody pomorskiego od grudnia 2015 r. Wraz ze spodziewanymi, powyborczymi zmianami, najpewniej odejdzie z tego stanowiska.

– „Solidarność” i jej ideały są mi bardzo bliskie, choć nie jestem jej członkiem. Staraliśmy się przez ostatnie lata wypełnić jej postulaty. Wiem, że „Solidarność” będzie stała na straży programów socjalnych. Za nami trudny czas kryzysów, wywołanych pandemią, a potem wojną za wschodnią granicą, pośpieszyliśmy z pomocą kobietom i dzieciom uciekającym przed jej grozą. Na wynik wyborów też nie ma się co obrażać, bo to „Solidarność” wywalczyła nam wolne wybory – mówił wojewoda Drelich.

Przy wejścia do gmachu urzędu obok flagi państwowej, pod tablicą upamiętniającą jesienny strajk z 1980 roku, jest umieszczona od roku flaga „Solidarności”.

Przed nami pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu w nowym ich składzie oraz formowania nowego rządu. Zgodnie z Konstytucją RP w ciągu 30 dni od dnia wyborów (czyli do 14 listopada br.) musi się odbyć pierwsze posiedzenie Sejmu. Zwołuje je prezydent. Dymisję składa obecny premier i cały rząd, ale będzie sprawował obowiązki do powołania nowego rządu.

Kolejnym tematem była kondycja dialogu społecznego na poziomie województwa. W 2015 roku ustalono powołanie Rady Dialogu Społecznego (Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego). Jedną z podstawowych reguł jest sposób obsadzania funkcji przewodniczącego – będzie nim naprzemiennie kandydat związków, pracodawców lub rządu. Jego kadencja będzie trwała rok. Przypomnijmy, że Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. NSZZ „Solidarność” w WRDS reprezentują: Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący WRDS w Gdańsku, Aleksander Kozicki, Bożena Brauer, Zbigniew Koban i Dariusz Piankowski.

Wśród informacji przekazanych przez przewodniczącego ZRG Krzysztofa Dośli była m.in. ta o zwodowaniu 31 października br. kadłuba pierwszego z trzech nowoczesnych promów Ro-Pax. Dwie z tych jednostek będą pływać w barwach Unity Line z Grupy PŻM, trzecia – w Polskiej Żegludze Bałtyckiej.