ZRG: sytuacja w zakładach pracy Wybrzeża i rocznicowe obchody grudniowe

Członkowie Zarządu Regionu Gdańskiego 4 grudnia zapoznali się z sytuacją w zakładach pracy Wybrzeża, z uchwałami pierwszej po XXXI KZD NSZZ „S” Krajówki naszego Związku oraz z planem obchodów smutnych grudniowych rocznic – wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego przez juntę WRON oraz tragedii Grudnia ’70.

W 53 rocznicę Grudnia ’70 tradycyjnie uczcimy tych, którzy w obronie godności człowieka pracy oddali życie. Zapłoną znicze pamięci, odprawione zostaną msze św. w intencji zabitych, rannych i represjonowanych oraz ich rodzin, złożone zostaną kwiaty pod pomnikami. Robotnicy Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga nigdy nie zapomnieli o tragedii, którą sprowadzili „właściciele” PRL.   

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. na wybijające się na wolność społeczeństwo runęła siła reżimu. Nim rozplakatowano Dekret o stanie wojennym zaczęły się aresztowania. W oparciu o milicję i wojsko władzę przejęła WRON dowodzona przez gen. Jaruzelskiego.  

ZRG NSZZ „S” zachęca członków i sympatyków Związku do udziału w uroczystościach rocznicowych.

Obrady, zwołane w dzień św. Barbary, patronki górników, ludzi ciężkiej pracy, zaczęły się od minuty ciszy w intencji tragicznie zmarłych 28 listopada br. czterech górników z Zakładu górniczego Sobieski w Jaworznie.     

– Nasi koledzy górnicy wychodząc tego dnia do pracy nie wiedzieli, że z kopalni do domów nie wrócą – powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, inicjując modlitwę za ofiary tego tragicznego wypadku przy pracy.

Gdańska oświatowa NSZZ „S” domaga się podniesienia płac administracji i obsługi szkolnej, podobnie jak miało to miejsce w w 2022 i br. w przypadku pracowników samorządowych Miasta Gdańsk, którzy otrzymali dodatek inflacyjny (1500 zł brutto z pominięciem oświaty). Tego nie otrzymali pracownicy szkół z administracji i obsługi. Iwona Puchalska, przewodnicząca KM POiW NSZZ „S” w Gdańsku podała, że trudno mówić o negocjacjach – ani prezydenta Miasta Gdańska, ani też urzędnicy z gdańskiego Wydziału Edukacji dialogu nie podejmują, odsyłając do przyszłorocznego budżetu. Dotyczy to też negocjacji regulaminów płac oraz o dodatkach wychowawczych i funkcyjnych.

Bardziej optymistyczne wieści przekazała z kolei Agnieszka Tanaś, KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Gdyni. Tamtejszy magistrat przystał na zwiększenie dodatków funkcyjnych, oraz podniesienie pensji dla administracji i obsługi w myśl nowych regulaminów i układów zbiorowych. W toku negocjacji, mimo zmniejszającej się subwencji oświatowej w zestawieniu z kosztami funkcjonowania gdyńskiej edukacji, możliwe okazało się zapewnienie oczekiwanych warunków finansowych kadrze pedagogicznej i pracownikom szkół.

Janusz Wiśniewski z Mostostalu Chojnice SA, lider związku w tej spółce i społeczny inspektor pracy, przekazał informację o zmianach właścicielskich. Zarząd Zamet SA zdecydował o zbyciu akcji na rzecz krajowej, zajmującej się przemysłowymi konstrukcjami stalowymi ZUGIL S.A. (działając na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku). Chojnicka spółka ma zapewniony pakiet kontraktów.

Z kolei ze Stoczni Remontowej NAUTA S.A. w Gdyni napłynęła informacja o nabyciu 21 listopada br. dzierżawionego dotychczas od Agencji Rozwoju Przemysłu doku SD–I, (tzw. mały suchy dok, po byłej Stoczni Gdynia). Informację podczas obrad członkom ZRG przekazał związkowy lider KM NSZZ „S” Stoczni NAUTA SA. Edmund Ruszkowski. Nauta uzyskała prawo własności doku o długości 240 metrów, szerokości 40 metrów i głębokości 8 metrów. Tym samym tam znajdzie się znacząca część produkcji i zwiększa się majątek samej spółki. Teraz może bezpiecznie kontynuować prace i podpisywać kontrakty nawet na większe jednostki. Czas pokaże, czy będzie tam też budowa, nie tylko remonty, jednostek pływających.

Z kolei Krzysztof Pałasz, przewodniczący KZ NSZZ „S” w Baltic Hub Container Terminal poinformował o wzroście wynagrodzeń w tym gigantycznym terminalu przeładunkowym od 21 do 23 proc. Dobre wieści napłynęły też ze „Szkunera”: związkowcy wynegocjowali – od 1 stycznia 2024 r. – po 700 zł na pracownika plus 15 proc. Informację podał Ryszard Karsznia, KZ NSZZ „S” w PPDiUR „Szkuner” we Władysławowie.

Gościem związkowców był Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk. Na antenie rozgłośni cyklicznie są emitowane audycje o tematyce związkowej, dialogu społecznym, bhp i prawach pracowniczych.

Nadchodzą też grudniowe rocznice:

– Musimy mówić o bandytach, którzy stan wojenny wprowadzili. Trzeba przypominać, być jak wyrzut sumienia, by nie powiodły się zabiegi semantyczne, które fałszują historię i mieszają w głowach – mówił Krzysztof Dośla, zachęcając do licznego udziały w pomorskich uroczystościach i informowania o ich kalendarium.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej