Zarząd Regionu wyjątkowo on-line w czasie pandemii

11 stycznia br. posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” miało niecodzienną formułę. Po raz pierwszy jego członkowie zebrali się w systemie „on-line”, za pośrednictwem sieci internetowej. Taki był wymóg podyktowany pandemią koronawirusa.

Bezpieczeństwo i zachowanie rygorów kwarantanny jest niezbędnie konieczne, także w działalności związkowej. Oczywiście brak kontaktu „twarzą w twarz” jest dodatkowym w niej utrudnieniem, ale udział blisko pięćdziesięciu osób w zebraniu on-line wskazuje, że ta forma może, w warunkach nadzwyczajnych, sprawdzić się.
Głównym tematem obrad ZRG było przedstawienie problemów, z którymi w dobie pandemii zmagają się m.in. nauczyciele i pracownicy szkolnej administracji oraz gospodarka morska.
O sytuacji w oświacie w związku z kornawirusem SARS-CoV-2 Wojciech Książek, lider Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.
Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w etapie I. Ma się one rozpocząć 15 stycznia br. Nauczyciele wczesnoszkolnej edukacji, czyli klas I-III szkół podstawowych mają być przetestowani na obecność koronawirusa jeszcze przed zakończeniem ferii zimowych, od 11 do 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Tyle, że nauczyciele stoją w kolejce do szczepień wraz z seniorami i służbami mundurowymi.

W I grupie jest ponad 9 milionów seniorów i około 510 tys. nauczycieli w szkołach, 90 tys. nauczycieli akademickich, po 100 tys. policjantów i żołnierzy zawodowych oraz ponad 50 tys. celników, strażaków i strażników miejskich. Szczepienia potrwają więc w tej grupie zapewne

Przypomnijmy, że Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Blisko 200 tys. nauczycieli wyraziło chęć przeprowadzenia testu na obecność COVID-19. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz w punktach drive thru.
O ile nauczyciel nie ma objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Tego w południe nie było jeszcze wiadomo. Decyzję o tym, że 18 stycznia br. do szkół wrócą uczniowie z klas I-III ogłosili po godz. 17 podczas konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek.

  • Sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie, nie ma drastycznego skoku zachorowań, dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego – wyliczał min. Niedzielski. Mamy zatem do czynienia z jednej strony z otoczeniem, gdzie widać rozwijającą się pandemię, ale z drugiej dość stabilną sytuację w Polsce.

Do tego czasu realne były trzy opcje: kontynuacja nauki zdalnej, powrót uczniów klas I-III do szkół i nauka stacjonarna dla najmłodszych dzieci tylko w województwach o niskim przyroście zakażeń.

Powrót starszych dzieci do szkół w formie stacjonarnej nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii i dobowej liczby zakażeń.

Członkowie ZRG zapoznali się też z realizacją związkowego budżetu i perspektywą finansową na roku 2021 zaprezentowaną przez skarbnika Zarządu Regionu Stefana Gawrońskiego. Budżet będzie głosowany najpewniej na lutowym posiedzeniu Zarządu.
Przewodniczący ZRG Krzysztof Dośla podsumował związkowe działania w minionym roku, omawiając pracę poszczególnych działów oraz wskazując na liczne nowe, wymuszone pandemią, rozwiązania w sytuacji, gdy mimo ograniczeń biura pracowały, starając się służyć wsparciem merytorycznym poszczególnym komisjom zakładowym, jak i członkom indywidualnym.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej