ZRG: Czas podsumowań i plan związkowej pracy na kolejny rok

Grudniowe zebranie członków ZRG NSZZ „S” było okazją do omówienia sytuacji w zakładach pracy, zastanowienia się nad perspektywami przy zagrożeniu globalną recesją, wysoką inflacją i wojną na Ukrainie.

5 grudnia br., przedostatni w tym roku raz – 19 grudnia będzie jeszcze opłatkowe, wigilijne spotkanie działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego odbyła się debata nad sprawami nurtującymi ludzi pracy w Regionie.

Zaczął optymistycznie Stanisław Kotyński, związkowy lider w Grupie GPEC, informując o wynegocjowaniu 10–proc. podwyżki płac na 2023 r.

– Nie jest to podwyżka o poziom inflacji, nie wszyscy są zadowoleni, ale ważne by rozmawiać i upominać się o swoje, wtedy jest zawsze szansa że coś się uzyska. I to nie jednorazowo. Do podniesienia pensji dołączą premie świąteczne ekstra – relacjonował Kotyński.

Z kolei Paweł Dziwosz, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Federal Mogul Bimet w Gdańsku, zrelacjonował sytuację na rynku łożysk i podzespołów motoryzacyjnych. Firma należy do jednego z amerykańskich funduszy inwestycyjnych. Specyfika branży, podatnej na wahania koniunktury oraz bycie częścią korporacji powoduje, że znany z jakości produkcji zakład jest jednak silnie uzależniony od sytuacji globalnej. Branża motoryzacyjna, wrażliwa na zakłócenia w łańcuchu dostaw, została szczególnie dotknięta obostrzeniami w czasie pandemii.  

– Znając nasze umiejętności i profesjonalizm mamy optymistyczną wizję w ramach korporacji. Pracownicy gdańskiego zakładu, a jest ich 900, nie mają powodów do obaw, chociaż polityka korporacyjna bywa zaskakująca – tłumaczył Dziwosz.

Krzysztof Żmuda, przewodniczący KM NSZZ „S” Remontowa Shipbuilding SA zrelacjonował sytuację w przemyśle stoczniowym Wybrzeża. Stocznia ma portfel zamówień na 6–8 lat. W ramach programu „Kormoran” w marcu 2023 r. ruszą prace przy trzech kolejnych okrętach. Ich główne zadania to poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich oraz stawianie min.

Z kolei 30 listopada br. Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało do Agencji Uzbrojenia MON Zaktualizowane Przemysłowe Studium Wykonalności oraz Projekt Wstępny fregat Miecznik z realizacji Programu „Miecznik”. W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą PGZ S.A., stocznie PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding. Firmy z Wielkiej Brytanii – Babcock International dostarcza projekt platformy fregaty Arrowhead 140 i Thales UK – odpowieda za dostawę zintegrowanego systemu walki a MBDA UK  – dostarcza system obrony powietrznej,   który ma być montowany na fregatach. Program zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Pierwszy okręt ma zostać zbudowany do czerwca 2028 r., drugi w 2033, trzeci w 2034. Budowa okrętów ma się rozpocząć w 2023 r. Stocznia szuka wykwalifikowanych pracowników, dedykowanych m.in. tym ważnym dla obronności projektów. Jest to szczególnie ważne, że europejski przemysł stoczniowy jest w defensywie w rywalizacji z Dalekim Wschodem (ChRL i Korea Pd.). Wyjątkiem jest sektor zbrojeniowy.

Mirosław Piórek, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego i przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni „Remontowa” podkreślił znaczenie obecności reprezentantów „S” w strukturach międzynarodowych i dialogu sektorowego, aby obserwować światowe trendy gospodarcze i uczestniczyć w europejskich strukturach sektorowych. Zrelacjonował, że „na związkowym podwórku” w GSR demokracja zafunkcjonowała, wybory związkowe w organizacji przebiegły sprawnie (wybory z urną), nie było problemu ze zgromadzeniem kworum. Przybyło też w GSR 120 nowych członków NSZZ „Solidarność”.

Tocząca się wyborcza kampania i procedury wyborów wewnątrzzwiązkowych były też tematem innych wystąpień.  

Mało optymistycznie brzmiała relacja Marka Albeckiego, przewodniczącego Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ,,Solidarność” w Gościcińskiej Fabryce Mebli. Zwrócił on uwagę na kryzys w branży meblarskiej, zaalarmował o prowadzonych i planowanych fuzjach oraz przekształceniach w trzech fabrykach mebli – w Gościcinie, w Czersku i w Nowym n. Wisłą (Pomorska Fabryka Mebli). Związkowiec zwrócił też uwagę na utrudnianie działalności związkowej w firmie. Inspektorzy PIP prowadzą w fabrykach mebli kontrole sytuacji pracowniczej i gospodarowania ZFŚS.

Z kolei u potentata w produkcji okien, duńskiej grupie DOVISTA Polska Sp. z o.o., planowane są niestety zwolnienia grupowe. Trwają negocjacje nad ich zakresem oraz o warunkach odejścia i wysokości odpraw. Przewodniczący KZ NSZZ „S” w Dovista Polska Tomasz Muszyński przedstawił sytuację branży oraz wynegocjowane warunki odejść w firmach, które negocjacje zakończyły.

Piotr Ratkowski, lider związku w Port Gdański Eksploatacja podał, że przeładunki miesięcznie PGE sięgają miliona ton, głównie przez import węgla kamiennego z kierunków odległych – z Ameryki Pd., Australii i RPA drogą morską. Jednak obawy związkowców – pracowników spółki Port Gdański Eksploatacja (to podmiot należący do ZMPG) budzi oferent na nabycie udziałów w spółce, bez doświadczenia w obsłudze portów i ładunków, ale ma związek z gdańskim portem dzierżawiąc plac, na którym składuje złom i stal.  Ważą się bowiem losy państwowej spółki Port Gdański Eksploatacja. Odpowiedzi na zapytania związkowców ze strony wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej, w ocenie Krzysztofa Dośli, przewodniczącego ZRG NSZZ „S” są wymijające, niesatysfakcjonujące i dowodzą błędnych przesłanek na których opera się ministerstwo w przypadku spółki PGE.   

Krzysztof Rekowski, przewodniczący KM NSZZ „S” w Zakładach Porcelany Stołowej  LUBIANA  SA poinformował, że – po interwencji NSZZ „Solidarność” i Krzysztofa Dośli, przewodniczącego ZRG zakład zostanie objęty pomocą w ramach programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej”. 13 października br. weszła w życie ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii 2022–24. Ustawa określa zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom szczególne narażonym na wzrost cen energii i gazu. „Lubiana” czeka na warunki „tarczy” oraz na cenniki, które pozwolą na kalkulację budżetu tej renomowanej firmy.

Krzysztof Dośla zauważył podczas obrad, że można spodziewać się, że ryzyko recesji w roku 2023 rośnie.

Światowa gospodarka będzie w przyszłym roku słabła, tak, jak w kryzysie finansowym sprzed 13 lat. Oczekuje się, że nasz wzrost gospodarczy także spowolni do 1,5 proc. w 2023 r. Stąd konieczne jest podjęcie kroków zabezpieczających. Na ile realnych skoro wiele krajów zmaga się z wysoką inflacją? Można spodziewać się, że największym motorem światowej gospodarki w przyszłym roku będą Chiny, dysponujące wyjątkowymi zasobami finansowymi.

Grudniowe ZRG było też okazją do przedstawienia przez Wojciecha Książka, przewodniczącego Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku relacji z odsłonięcia 16 listopada 2022 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim tablicy upamiętniającej strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury w listopadzie 1980 roku. 17 listopada 1980 r. podpisano porozumienia z rządem kończące 10 dniowy strajk. W dniu odsłonięcia tablicy odbyła się także konferencja oraz prezentacja publikacji „Listopad ’80. Rzecz o strajku ludzi oświaty oraz służby zdrowia i kultury” (wydawca: Instytut Pamięci Narodowej) i „Niepokorni ludzie oświaty” (wydawca: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku).

Zbliżają się też obchody stłumienia przez reżim robotniczych protestów w Grudniu 1970 roku. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” będą w nich uczestniczyć pod związkowymi sztandarami.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej