Żądamy 12 proc. podwyżki!

Spod gmachu Ministerstwa Finansów przed siedzibę KPRM przeszła w sobotę 23 października br. manifestacja pracowników sfery budżetowej, współorganizowana przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

Do Warszawy przybyło blisko dwa tysiące osób z całego kraju – nie tylko pracownicy sądów i prokuratury, ale także więziennictwa, muzeów, urzędów skarbowych i wojewódzkich oraz pracownicy cywilni policji. Protestujący żądają 12-procentowych podwyżek dla pracujących na rzecz państwa. 

– Znaleźliśmy się w beznadziejnej sytuacji. Jesteśmy zdesperowani – mówią uczestnicy protestu.

Nic dziwnego od wielu lat nie dostali podwyżek. W przyszłym roku płace większości z nich będą na poziomie płacy minimalnej lub niewiele powyżej.

Pod KPRM związkowcy ustawili dwumetrową kasę z… lodu, żądając, by premier odmroził płace. Wcześniej, przy dźwiękach „wuwuzeli” przeszli ulicami Warszawy spod gmachu Ministerstwa Finansów z hasłami na transparentach: „Dość pracy za miskę ryżu” czy „Mamy dość!”, „Godziwa płaca, a nie jałmużna”.

– To nie tylko nasz, pracowników problem, to problem naszych rodzin – mówiła podczas manifestacji przed KPRM Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.  

Żądanie jest jasne: 12 proc. wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich. Nie podoba nam się, że rząd wysyła do rożnych resortów propozycje wzrostu wynagrodzeń w różnych proporcjach.  

Przed KPRM Edyta Odyjas przekonywała, że nie ma żadnego dialogu z rządem.

– Chciałabym zwrócić uwagę na katastrofalny poziom płac pracowników cywilnych MON, którzy stanowią część sfery budżetowej – powiedział z kolei Mirosław Kamieński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”, który odczytał stanowisko wystosowane przez organizację do premiera, w którym związkowcy wyrażają sprzeciw wobec braku podwyżek, co najmniej na poziomie pokrycia wzrastających   cen. Przy tak niskich płacach, niedługo zabraknie chętnych do pracy w budżetówce.     

(fot. solidarnosc.org.pl)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej