Negocjacje NSZZ „Solidarność” z rządem. Czy będą podwyżki dla urzędników i nauczycieli?

Podwyżki w budżetówce od początku 2023 r. są na poziomie 7,8 proc. Na podwyżkę mogą liczyć od lipca br. zarabiający w budżetówce najmniej. Wówczas będzie aktualizacja minimalnego wynagrodzenia z 3490 zł do 3600 zł brutto. Na większe pensje liczą również nauczyciele.

„Dziennik. Gazeta Prawna” 16 maja br. w artykule „Urzędnicy i nauczyciele mogą liczyć na kolejne podwyżki” zajęła się postulatami NSZZ „Solidarność” oraz wysokością podwyżek, które mogą wystąpić w 2023 r.  Gazeta zastanawia się, czy NSZZ „Solidarność” ma szanse wypracować porozumienie z rządem o drugiej transzy podwyżki jeszcze w tym roku.

Od stycznia 2023 r. podwyżki w budżetówce wyniosły 7,8 proc. Doszło do zwiększenia kwoty bazowej dla poszczególnych grup zawodowych. W korpusie służby cywilnej po podwyżce o 7,8 proc. kwoty bazowej, od której jest naliczana pensja, została ona podwyższona o 158,49 zł brutto do 2190,45 zł brutto. Osoba, która ma tzw. mnożnik 2,0, otrzymuje zatem wynagrodzenie 4380,90 zł brutto.

Rada Ministrów i NSZZ „Solidarność”, w ramach specjalnie powołanego zespołu, prowadzą negocjacje w sprawie m.in. emerytur stażowych i podwyżek dla pracowników sfery budżetowej. Z informacji, do których dotarł „Dziennik GP”, wynika, że urzędnicy i nauczyciele mogą liczyć na kolejne 8 proc. podwyżki tuż po wakacjach – możliwe, że z wyrównaniem od 1 lipca 2023 r. Nie wiadomo, czy w ślad za tym pójdzie nowelizacja budżetu? Nowelizacja budżetu to zwiększanie deficytu, jeśli pojawią się podwyżki to z rezerw. Dodatkowa podwyżka, jeśli się zmaterializuje, będzie rekompensatą za wysoką inflację. Ale tam, gdzie nie ma związków zawodowych to pracodawca ma dowolność przy  podziale kwot na podwyżki.

– Mogę potwierdzić, że otrzymaliśmy propozycje płacowe i projekt porozumienia z rządem. Nie chcę zdradzać szczegółów. 31 maja 2023 roku podejmiemy decyzję, czy zgadzamy się na tę ofertę, czy jednak zdecydujemy o przystąpieniu do protestów – powiedziała na łamach DGP Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, członek zespołu negocjującego w KPRM.

Dodatkowo od lipca 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć z 3490 zł brutto do 3600 zł brutto, a to spowoduje, że stanowiska pomocnicze i administracyjne będą wynagradzane tylko nieco niżej od specjalistów.  

Przy okazji podwyżek dla urzędników na 8-proc. podwyżkę mogliby liczyć nauczyciele. Na razie wiemy tyle, że Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podał, że w tej sprawie ma rozmawiać z ministrem finansów.  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej