Za odwagę i ryzyko w walce o prawa człowieka i wolność

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej  wręczono Krzyże Wolności i Solidarności.

 17 grudnia w 51. rocznicę Grudnia ’70 i Czarnego Czwartku oraz 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji i związkowcom z NSZZ „Solidarność”. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.

 – To, co wydarzyło się w Grudniu ’70 i po wprowadzeniu stanu wojennego było wołaniem o godność, godność, którą system komunistyczny próbował Wam zabrać. To z godności i pragnienia wolności powstali robotnicy w grudniu roku 1970 i narodziła się Solidarność. To z godności i pragnienia wolności zderzyliście się z systemem komunistycznym – podkreślił w swoim przemówieniu dr Karol Nawrocki.

– Ten Krzyż symbolizuje ciężar, który nieśliście w okresie rządów komunistycznych, i przypomina o dziedzictwie walki o wolną i suwerenną Polskę. Chciałbym, aby Krzyż Wolności i Solidarności, który miałem zaszczyt zawiesić na Waszych szyjach w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, przypominał Wam każdego dnia o ciężarze, który nieśliście w okresie rządów komunistycznych. O tym dziedzictwie, który wynosicie poza rok 1989. Dziedzictwie walki o wolną, suwerenną i niepodległą Polski. Ale chciałbym też, by ten Krzyż dowodził także zwycięstwa dobra nad złem, dobra Solidarności, dobra wolności nad złem systemu komunistycznego – dodał prezes IPN.

Krzyże otrzymali: Ireneusz Julian Grabczak, Marek Andrzej Iwanowski, Zbigniew Łasek, Krzysztof Tomasz Neubert, Piotr Bożydar Niczyperowicz, Andrzej Noga, ks. Daniel Mieczysław Nowak, Stanisław Oleszczuk, Elżbieta Pałubicka, Zbigniew Ponceleusz, Janina Reliszko, Henryk Rozberg, Marian Jan Sarnowski, Marian Ryszard Siwy, Aleksandra Maria Śnieg, Janusz Jerzy Witczak i Zenon Adam Zbucki.

Krzyże Wolności i Solidarności to odznaczenia państwowe, które wręczane są postanowieniem prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  . Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r.    .

– To bardzo ważne odznaczenia, które są wyrazem wdzięczności państwa dla obywateli, którzy się poświęcili. Te osoby są uhonorowane w kręgu najbliższych – publicznie w dniu odznaczeniowym, a później trafiają na karty historii – na strony internetowe IPN i lokalnych ośrodków placówek kultury – wyjaśniał Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.    

 Fot. gdansk.ipn.gov.pl

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej