Zielony Ład: zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum

– Dobrze, że jest „Solidarność”, która zawsze zajmuje się ważnymi sprawami – mówi starszy mężczyzna podpisujący listę poparcia dla referendum dotyczącego Zielonego Ładu, przy stoliku pod siedzibą „Solidarności”. – To ważna sprawa, wszyscy powinni to podpisać – stwierdza kobieta, która przynosi kilka list z podpisami zebranymi wśród znajomych i rodziny. Do stolika podchodzą osoby, które są przeciwne akcji „Solidarności”, niestety cechuje je przede wszystkim agresja.

Punkt zbierania podpisów w Gdańsku przy ul. Wały Piastowskie 24 (siedziba NSZZ „Solidarność”).

Od 10 maja br. trwa akcja zbierania podpisów poparcia dla inicjatywy przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum, w którym Polacy odpowiedzą na pytanie:

„Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie, zawartej w europejskim Zielonym Ładzie?”

Akcja zbierania podpisów prowadzona jest przez wszystkie struktury Związku. W naszym Regionie trwa do 30 czerwca br.

Osoby chcące poprzeć idee referendum, mogą to zrobić w macierzystych organizacjach NSZZ „Solidarność”, w terenowych biurach związku, a także w głównej jego siedzibie w Gdańsku, przy ul. Wały Piastowskie 24.

Codziennie pod budynkiem „Solidarności” w Gdańsku pracownicy Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i Komisji Krajowej pełnią dyżury, zbierając podpisy wśród przechodniów. Część osób mija punkt zbierania podpisów obojętnie, sporo jednak osób patrzy z zainteresowaniem, podchodzi do stolika i chętnie wspiera swoim podpisem związkową inicjatywę.

– Wreszcie was znalazłam, szukałam miejsca, gdzie mogę złożyć swój podpis pod referendum przeciwko Zielonemu Ładowi – mówi mieszkanka Gdańska podpisując listę.

– Mam małą firmę i boję się, że będę musiał ją wkrótce zamknąć z powodu tego Zielonego Ładu – stwierdza młody przedsiębiorca, który specjalnie przyjechał, aby wesprzeć akcję „Solidarności”.

Oczywiście są ludzie, którzy nawet z agresją manifestują swoją niechęć wobec idei referendum. Wielu z nich nie ma podstawowej wiedzy o „Zielonym Ładzie” i uważają, że zapisy narzucone przez lewicową część Unii Europejskiej są jedyna droga, aby dbać o ekologię.

Na stronie akcji www.preczzzielonymladem.pl znajduje się licznik zebranych podpisów, które już wpłynęły do Komisji Krajowej. Obecnie jest już ponad 200 tys. zebranych podpisów.

Wszystkie punkty na terenie kraju, gdzie prowadzona jest zbiórka podpisów pod referendum ws. Zielonego Ładu, dostępne są na stronie internetowej preczzzielonymladem.pl. Tam też można pobrać kartę referendalną, by zebrać podpisy wśród swojej rodziny, bliskich i znajomych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej