Urzędnicy upominają się o godne wynagrodzenia

Członkowie Porozumienia Urzędów Wojewódzkich NSZZ „Solidarność”, czyli organizacji związkowych „Solidarności” działających w administracji publicznej 3 lutego br. spotkali się w Warszawie, aby podsumować działania podejmowane przez organizacje naszego Związku w 2022 r. Ich celem było zwiększenie wynagrodzeń pracowników urzędów wojewódzkich.

Spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych „Solidarności” pracowników urzędów wojewódzkich NSZZ „Solidarność”, 3 lutego 2023 r. w Warszawie

Aktualnym jest postulat podwyższenia kwoty bazowej w służbie cywilnej oraz poza służba cywilną o 20 procent.

– Sukcesem zakończyły się negocjacje w sprawie podwyżek prowadzone z MSWiA,  w wyniku których zostały podniesione płace pracowników urzędów wojewódzkich w drugim półroczu ubiegłego roku. Podwyżki te były realnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami związkowców i możliwościami strony rządowej – poinformowała nas Krystyna Miąskowska, przewodnicząca KM NSZZ „S” przy Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

O jakim sukcesie mowa? W Sali BHP w Gdańsku 24 czerwca ub.r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” działających w kilkunastu urzędach wojewódzkich z udziałem m.in. Romana Kuzimskiego, zastępcy przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i Bartłomieja Mickiewicza, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych związku. W trakcie spotkania zostały sformułowane postulaty płacowe oraz ustalono harmonogram działań.

28 czerwca ub.r. związkowcy z urzędów wojewódzkich, reprezentowani przez czteroosobową delegację z Gdańska, Łodzi, Olsztyna i Rzeszowa przekazali Pawłowi Szefernakerowi, wiceministrowi MSWiA pismo, domagając się podwyżek dla pracowników urzędów  oraz wprowadzenia systemowych zmian dotyczących kształtowania wynagrodzeń w służbie cywilnej. Bez podwyżek nastąpiłaby seria odejść z pracy.

Negocjacje z udziałem związkowców z „S” i wiceministra Pawła Szefernakera oraz Grzegorza Ziomka, dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA przyniosły ministerialną deklarację o podwyżkach, a za nią wojewodowie dostali dyspozycje z resortu finansów o wysokościach rezerwy budżetowej i o wypłatach od 300 do 700 złotych na merytorycznego pracownika urzędu, z wyrównaniem od 1 lipca br. 

Pracownicy urzędów wojewódzkich odpowiedzialnie, z zaangażowaniem i należytą starannością wykonują – obok bieżących – także zadania związane m. in. z epidemią Covid-19 oraz z  napływem uchodźców spowodowanym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Realizowane obowiązki wymagają wysokich kwalifikacji, olbrzymiego zaangażowania i umiejętności dostosowania się do nowych zadań. Tymczasem pracownicy urzędów wojewódzkich nie mogą liczyć na godne zarobki.   

– Związkowcy przedstawili Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji postulaty podwyższenia od 1 stycznia 2023 r. kwoty bazowej o 20 proc. oraz wprowadzenia systemowych gwarancji wzrostu kwoty bazowej w każdym kolejnym roku minimum o współczynnik inflacji. Będą podejmowane kolejne kroki w celu realizacji przez stronę rządową tych postulatów – informuje Miąskowska.

Związkowcy z NSZZ „S” oczekują też większej transparentności w przyznawaniu dodatków zadaniowych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej