Spór zbiorowy w służbach mundurowych

– Solidarność Służby Więziennej wchodzi w spór zbiorowy z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej – poinformował przewodniczący Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski.

Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia sporu zbiorowego jest brak realnego dialogu i konsultacji związanych z podziałem środków z funduszu motywacyjnego, który udało się wywalczyć „Solidarności”. Zdaniem związkowców, rozdysponowanie środków wykonane przez Centralny Zarząd Służby Więziennej było krzywdzące i niesprawiedliwe.

– Gdy na początku grudnia podzielono nagrody, nie uwzględniono postulatów „S” – podkreślił przewodniczący sekcji. – Doprowadziło to do poważnego zgrzytu, ponieważ w wyniku przyjętych kryteriów pominięto rodziców wychowujących dzieci. 15 grudnia wysłaliśmy pismo do generała, żeby porozmawiać o tej sytuacji; chcieliśmy usiąść do stołu i lepiej te kryteria ułożyć. Do spotkania niestety nie doszło.

Andrzej Kołodziejski poinformował, że jest to pierwszy spór zbiorowy w służbach mundurowych. – W tej chwili czekamy na ruch ze strony dyrektora generalnego. Mam nadzieję, że coś jesteśmy w stanie naprawić– stwierdził.

Wygląda na to, że jakaś refleksja ze strony zarządu nastąpiła. W piątek późnym wieczorem na stronie Centralnego Zarządu Służby Więziennej pojawił się komunikat, że rodzice, którzy zostali poszkodowani w wyniku nadinterpretacji kryteriów podziału środków, mają do końca grudnia otrzymać środki.

(TySol)