Spada inflacja, wraca 5 proc. VAT na żywność

„Zerowa” stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że wygaśnie wraz z końcem marca br. – podał 12 marca br. resort finansów.

Stawka 0 proc. VAT obowiązuje od 1 lutego 2022 r. i obejmuje m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe, od kwietnia 2024 r. wróci do poziomu 5 proc. Poinformowało o tym we wtorek 12 marca br. Ministerstwo Finansów. Powodem powrotu 5 proc. VAT jest spadek inflacji.

Przypomnijmy, że w związku z rosnącą inflacją, by ją „zbić” od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była pięcioprocentową stawką podatku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. (rdr). Rozporządzenie w tej sprawie miało obowiązywać do końca 2023 r. „Dwutygodniowy” minister finansów w trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego podpisał jednak rozporządzenie przedłużające to rozwiązanie na kolejne trzy miesiące. Następnego przedłużenia nie będzie.

Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. w ujęciu rocznym i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych od marca 2021 r. Wyraźnie spadło roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu br. (najniżej od września 2021 r.).

W lutym i marcu 2024 r. zarówno inflacja, jak i tempo wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym, utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych oraz efekt wyjściowej bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem. Dane dotyczące inflacji ogółem jak i dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za styczeń i luty br. (po uwzględnieniu nowych wag) GUS opublikuje 15 marca br.

Żywność ma duże znaczenie w koszyku GUS i stanowi znaczną część naszych wydatków (ok. 27 proc.), zmiana będzie więc odczuwalna. Z drugiej strony mamy umocnienie złotego, które osłabia efekt drożejących produktów oraz zwiększenie wynagrodzeń realnych. Stąd zdjęcie tarczy antyinflacyjnej z żywności. Budżet państwa zyska na tym w 2024 r. do 12 mld zł. 

Narodowy Bank Polski w „Raporcie o inflacji” podaje, że inflacja w 2024 r. wyniesie 3 proc., ale przy przedłużeniu działań osłonowych, czyli m.in. zerowej stawki VAT na żywność i zamrożenia cen energii. Bez tych działań osłonowych inflacja sięgnie 5,7 proc.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej