Płaca minimalna: od stycznia 3490 zł brutto

Płaca minimalna wzrośnie szybciej, niż pierwotnie zaproponował rząd. To efekt negocjacji prowadzonych przez NSZZ „Solidarność”. Od stycznia 2023 r. będzie ona wynosiła 3490 zł brutto, a 3600 zł brutto od lipca przyszłego roku – w sumie o 590 zł.
– Rozmawiałem długo z Piotrem Dudą i po dyskusji ze związkiem zawodowym „Solidarność” zdecydowaliśmy się na mocniejsze podniesienie płacy minimalnej – powiedział 13 września br. podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Decyzja rządu oznacza, że zamiast planowanego wcześniej wzrostu od stycznia 3383 zł i od lipca 3450 zł brutto, płaca minimalna wyniesie odpowiednio 3490 zł i 3600 zł.

To mniej niż postulowała „Solidarność”, ale znacząco więcej niż pierwotnie proponował rząd. Cieszę się, że nasze argumenty przekonały pana premiera. Udało się wypracować dobry kompromis i zachować proporcję minimalnej płacy w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na poziomie 50 proc. – powiedział po konferencji Piotr Duda, szef KK NSZZ „Solidarność”.

Aktualnie wynosi ono 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa to 19,70 zł. Po raz pierwszy minimalne wynagrodzenie zostało ustalone 1 stycznia 2003 r. za rządów lewicy i ludowców i wynosiło wówczas 800 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa obowiązuje od 2016 roku.

Minimalna stawka godzinowa w 2022 r. wynosi 19,70 zł, a w przyszłym roku ma wzrosnąć do kwoty 22,80 zł, a od lipca do 23,50 zł brutto – w przypadku, w którym wzrasta wysokość płacy minimalnej, w górę idzie również minimalna stawka godzinowa.

Podwyżka płacy minimalnej w 2023 r. dla małych i średnich firm to w płacach ok. 12,5 mld zł rocznie.

Od płacy minimalnej zależy m.in. wynagrodzenie za przestój zgodnie z art. 81 kodeksu pracy i dodatek z pracę w porze nocnej – przysługuje dodatek, który jest obliczany poprzez podzielenie minimalnego wynagrodzenia przez wymiar czasu pracy pracownika przypadający w danym miesiącu. Maksymalna wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2022 r. maksymalna odprawa wynosi 45 150 zł. W 2023 r. w przypadku wzrostu minimalnego wynagrodzenia do kwoty 3383 zł – 50 745 zł a do kwoty 3450 zł odprawy będą mogły wynosić 51 750 zł.