Sejm przegłosował nowelizację ustawy pomostowej i innych ustaw: ochrona wzmocniona

Posłowie 28 lipca br. przegłosowali poprawki Senatu do nowelizacji ustawy pomostowej i niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej rozwiązania dotyczące zwiększenia ochrony osób, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie – sąd na wniosek pracownika będzie nakładał na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania oraz podniesienie do 840 zł kwoty, jaką można będzie odpisać od podatku w związku z płaceniem składek związkowych.

Nowe przepisy m.in. obligują sąd, aby zobowiązać pracodawcę, na wniosek pracownika, do dalszego zatrudnienia pracownika, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. To ważne przy realnej ochronie działaczy związkowych.

Nie ostały się poprawki Senatu, które min. eliminowały zmiany w kodeksie postępowania cywilnego o ochronie pracownika przed zwolnieniem do zakończenia postępowania sądowego.

Uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych to jeden z punktów porozumienia rządu z „Solidarnością” z 7 czerwca br.  Ustawa czeka na podpis prezydenta RP. Kiedy proces legislacyjny zakończy się na „pomostówki” będą mogły przejść nie tylko osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Ten warunek został uchylony przez Sejm.

Oznacza to, że emerytury pomostowe będą przysługiwać także osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Po przyjęciu nowelizacji 16 czerwca br. (głosowało 432 posłów, 3 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu) Senat do tego punktu nie zgłaszał uwag.

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu osiem poprawek. W Senacie głosami senatorów KO i PSL przyjęto poprawki wyłączające z nowelizacji m.in. zwiększenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpieczenia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu) oraz regulacje dotyczące kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Jedna z poprawek wyłączała także z nowelizacji zwiększenie kwoty ulgi podatkowej od składek związkowych z 500 zł do 840 zł.

Przypomnijmy też, że Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustawdotyczy uchylenia wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. A także wprowadzenia szczególnej regulacji dotyczącej zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy (oponenci podnoszą, że skoro sąd na wniosek pracownika będzie nakładał na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – a werdykt sądu będzie na korzyść pracodawcy – kto poniesie koszty? Odpowiedzialność Skarbu Państwa jest tu wątpliwa); podwyższenia rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym; rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za szczególne warunki pracy przysługujący pracownikowi z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, pracy związanej z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym lub pracy szczególnie niebezpiecznej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym.

Związek w pracach nad ustawą reprezentowali Henryk Nakonieczny i Katarzyna Zimmer-Drabczyk.

– To przedostatni, ważny krok w kierunku przyjęcia bardzo ważnych rozwiązań zawartych w naszym porozumieniu z rządem, jakie zostało podpisane 7 czerwca w Stalowej Woli, czyli zniesienie wygasającego charakteru emerytur pomostowych, zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu: wyłączenie z niego dodatku za pracę w warunkach szkodliwych i pracę o szczególnym charakterze, ochrona pracowników objętych szczególną ochroną, podniesienie kwoty odliczanej od podatku za składkę związkową. Przyjęcie przez Sejm tej nowelizacji pokazuje, jak skutecznym związkiem zawodowym jest „Solidarność”. Teraz czekamy już tylko na podpis Prezydenta i śledzimy ścieżkę legislacyjną kolejnych rozwiązań zawartych w porozumieniu z rządem. Przy okazji chciałbym podziękować całemu zespołowi osób, które pracowały przy tych rozwiązaniach – komentuje Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.