Dzisiaj XVIII Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego

Dzisiaj tj. w środę 14 czerwca br. w Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej, rozpocznie się o godz. 10 sprawozdawczo-wyborcze XVIII Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.

Obrady WZD poprzedziła msza święta z udziałem związkowców i pod sztandarem „Solidarności” (MKS), odprawiona w bazylice pw. Św. Brygidy w Gdańsku, w świątyni od lat 70 od dzisiaj nierozerwalnie złączonej z NSZZ „Solidarność”, ze stoczniowcami, w PRL z ruchem opozycyjnym skupionym wokół podziemnej „Solidarności”.

Wśród zaproszonych gości są m.in. przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, kapelani związani ze światem pracy Wybrzeża ks. dr Sławomir Decowski, archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy oraz ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy w Gdańsku oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy m.in. Mariusz Pokrzywinski, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku.

149 delegatów na WZD wybierze nowe władze NSZZ „Solidarność” w Regionie Gdańskim na kolejną związkową kadencję. Delegaci wybiorą przewodniczącego Zarządu Regionu, członków Zarządu Regionu (wybieranych przez WZD regionu; w skład ZRG wchodzą: przewodniczący ZRG, członkowie wybrani przez WZD, przewodniczący rad sekretariatów regionalnych, przewodniczący rad sekcji regionalnych liczących ponad 700 członków oraz przewodniczący Rady regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów) oraz członków Regionalnej Komisji Rewizyjnej.

Na Krajowy Zjazd Delegatów naszego Związku pojedzie 14 delegatów wybranych przez WZD. Będzie on obradował 19 i 20 października br. w Spale. Na tym KZD wybrany zostanie przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” oraz jej skład.

W porządku obrad zbliżającego się Sprawozdawczo–wyborczego WZD Regionu Gdańskiego jest m.in. sprawozdanie z działalności ZRG za kadencję 2018–23, przyjęcie uchwał dotyczących liczby członków ZRG oraz jego Prezydium.

fot. Artur S. Górski