XVII Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. W połowie kadencji

Wybory w trakcie WZD w czerwcu 2018 r.

Dzisiaj, 19 listopada 2021 r. odbędzie się XVII Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Zjazd, który przebiegać będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego w Sali BHP, ma charakter sprawozdawczy.

Region Gdański NSZZ „Solidarność” to 338 organizacji związkowych skupiających ponad 30 tysięcy członków. Zjazd otwierający obecną kadencję odbył się w czerwcu 2018 roku, delegaci wybrali wówczas przewodniczącego i 57-osobowy Zarząd Regionu, który spotykał się co miesiąc, a codzienną pracą kierowało w tym czasie 7-osobowe Prezydium. Większa część obecnej kadencji przypada na czas pandemii, jednak mimo obostrzeń, działalność związkowa prowadzona była na bieżąco.

Zarząd Regionu Gdańskiego uczestniczył i wspierał akcje protestacyjne i pikiety w obronie praw pracowniczych i związkowych, m.in. w Porcie Gdańskim i Gdyńskim. Przedstawiciele Regionu ostatnio uczestniczyli również w proteście przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przeciwko jednostronnej decyzji nakazującej zamknięcie kopalni Turów. Wobec braku zadawalającej reakcji rządu protestowali też pracownicy budżetówki w tym nauczyciele i pracownicy oświaty.

Oprócz podsumowania dotychczasowych działań, związkowcy w najbliższy piątek omówią sytuację w zakładach gospodarki morskiej i oświacie. Przewidziana jest też uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom NSZZ „Solidarność” i przedstawicielom mediów.