Rozplanujmy sobie urlop na 2024 rok – układ dni wolnych

Zamawiamy i kupujemy już kalendarze na rok 2024. Jak ukształtuje się w przyszłym roku rozkład dni wolnych, oprócz urlopów przysługującym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Otóż czeka na nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy (część przypada w stałym terminie, inne są ruchome). Jak wylicza wp.pl wymiar czasu pracy w 2024 r. wyniesie 2008 godzin, czyli pracownicy będą musieli przepracować 251 dni. Pozostałe będą dniami wolnymi, w tym wynikającymi z przepisów Ustawy o dniach wolnych. Zatrudnionym przysługuje dodatkowo urlop wynoszący 26 dni w przypadku stażu pracy powyżej 10 lat oraz 20 dni, w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony przez mniej niż 10 lat.

W 2024 roku dniami wolnymi, wynikającymi z ustawy, będą:

 • Nowy Rok 1 stycznia (poniedziałek)
 • Trzech Króli 6 stycznia (sobota)
 • Wielkanoc 31 marca (niedziela)
 • Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia  
 • Święto Pracy 1 maja (środa)
 • Święto Konstytucji 3 Maja 3 maja (piątek)
 • Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego 19 maja (niedziela)
 • Boże Ciało – 30 maja (czwartek)
 • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia (czwartek)
 • Wszystkich Świętych 1 listopada (piątek)
 • Święto Niepodległości 11 listopada (poniedziałek)
 • Boże Narodzenie (pierwszy dzień) 25 grudnia (środa)
 • Boże Narodzenie (drugi dzień) 26 grudnia (czwartek).

Za święto wypadające w sobotę pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym terminie. W 2024 roku sytuacja ta będzie miała miejsce w styczniu, gdyż Objawienie Pańskie, (Trzech króli) wypadnie w sobotę 6 stycznia.

Z kolei dni ustawowo wolne od pracy dla wielu osób stanowią okazję do przedłużenia  wypoczynku.  

Pierwszy długi weekend w 2024 r. może mieć miejsce już na początku roku. Styczeń rozpoczyna się w poniedziałek. To oznacza, że pracownicy zyskają trzydniowy weekend na przełomie 2023 i 2024 roku. Kolejna okazja na przedłużenie weekendu nadarza się w tym samym tygodniu (Trzech króli). Osoby, które zdecydują się odebrać wolne w piątek, 5 stycznia lub w poniedziałek, 8 stycznia, ponownie uzyskają trzydniowy długi weekend.

Weekend do trzech dni przedłużą również święta Wielkanocne. Więcej odpoczynku zapewni też Majówka 2024, gdyż rozpocznie się w środę, co zapewnia okazję do przedłużenia wolnego do dziewięciu dni. Tak długi wypoczynek zapewnią sobie ci, które zdecydują się wykorzystać trzy dni wolne: 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja 2024 r.

Także w maju Boże Ciało wypada (w czwartek) 30 maja. Osoby, które zdecydują się skorzystać z urlopu dzień później, zyskają cztery dni wolnego.

Latem Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie NMP (podwójne święto), wypadające 15 sierpnia, jest czwartkiem więc osoby, które wezmą urlop w piątek 16 sierpnia, przedłużą weekend do czterech dni.

Długie weekendy czekają pracowników w listopadzie 2024. Wszystkich Świętych wypada bowiem w piątek. Kolejne święto ustawowe Święto Niepodległości 11 listopada to poniedziałek.

Korzystnie wypadają święta Bożego Narodzenia 2024 roku – 25 i 26 grudnia wypadają  w środę oraz czwartek. To oznacza, że pracownicy, którzy wezmą urlop 23, 24 oraz 27 grudnia, zyskają aż dziewięć dni wolnego. Wypoczynek można nawet przedłużyć do Nowego Roku 2025 r., wypadającego w środę 1 styczna, wykorzystując kolejne dwa dni urlopu.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej