Program szczepień – konieczna ucieczka do przodu. Zmiany zasad w kwietniu br.

Jest źle a będzie gorzej. Rozprzestrzenia się brytyjska odmiana koronawirusa SARS-CoV-2 oznaczona jako B.1.1.7, bardziej zjadliwa, atakująca osoby młode. Przegapiliśmy testowanie rodaków (PCR, antygen) przylatujących z Wysp Brytyjskich na Boże Narodzenie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo wirus będzie z nami. Jesteśmy przed szczytem trzeciej fali pandemii. Konieczna jest pilna „ucieczka do przodu”.

Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – w II kwartale tego roku wchodzimy w nową fazę realizacji Narodowego Programu Szczepień. W obliczu III fali pandemii COVID-19 musimy działać zdecydowanie.

Od 12 kwietnia br. będzie poszerzony program szczepień co może oznaczać z czasem koniec grup wiekowych przy szczepieniach preparatami przeciwko COVID-19. Powstaną m.in. nowe punkty szczepień, a kwalifikacja do szczepienia ma być szybsza.

– Do końca II kwartału wykonamy 20 miliony szczepień, a do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich, którzy będą chcieli – obiecał we wtorek premier Morawiecki.

Potrzebna jest odpowiednia liczba dawek szczepionek. W kwietniu ma być ich nie mniej niż 5 mln. Wykonano 6 mln szczepień. Dwoma dawkami zaszczepiono dotychczas 2 mln Polaków, 6,5 proc. dorosłej populacji. Daje nam to 10 miejsce w Unii Europejskiej i 27 miejsce na świecie. Odporność i przeciwciała pojawiają się najwcześniej 15 dni po szczepieniu, a właściwie po drugiej dawce. Na zauważalne efekty przyśpieszenia szczepień będziemy więc musieli poczekać do czerwca br. W przyszłym miesiącu mają się pojawić preparaty przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Tutaj wystarczy jedna dawka.

Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń.   

Więcej punktów szczepień

Do tej pory szczepienia odbywały się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących działają wyjazdowe zespoły szczepiące.

Katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić od 12 kwietnia:

przychodnie POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),

szpitale rezerwowe,

w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),

w punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),

w punktach drive thru,

w większych ponad 500 zatrudnionych zakładach pracy,

w niektórych aptekach.

– Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 milionów dawek szczepionek, deklarowane liczby sięgają 7 milionów – poinformował pełnomocnik rządu ds. sczepień Michał Dworczyk.    

Kto kwalifikuje do szczepienia?

W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych (tu uwaga są to przyszli lekarze, przed egzaminem LEK).

Kto może szczepić?

Poszerzamy kadrę szczepiącą. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.

Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

Rejestracja na szczepienia  

– Chcąc przyspieszyć cały proces wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych – poinformował Michał Dworczyk. W kwietniu uruchamiamy zapisy dla kolejnych roczników.

Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

12 kwietnia – rocznik 1962,

13 kwietnia – rocznik 1963,

14 kwietnia – rocznik 1964,

15 kwietnia – rocznik 1965,

16 kwietnia – rocznik 1966,

17 kwietnia – rocznik 1967,

19 kwietnia – rocznik 1968,

20 kwietnia – rocznik 1969,

21 kwietnia – rocznik 1970,

22 kwietnia – rocznik 1971,

23 kwietnia – rocznik 1972.

Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później. 

Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.

Prawie 4 mln osób otrzymało jedną dawkę, a ponad 2 mln – dwie dawki szczepionki. Za nami szczepienia kadry medycznej, personelu i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, nauczycieli (pierwszą dawką). Trwa szczepienie seniorów.  

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej