Rok z Covid-19: będzie polska szczepionka? Kiedy lek?

4 marca ub.r. pierwszy przypadek zakażenia stwierdzono w Polsce. 

1 735 406 przypadków COVID-19 odnotowano w Polsce od 4 marca ub.r. Zmarło 44 360 osób, wyzdrowiało 1 441 479 chorych.

4 marca ub.r. ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał: „W nocy otrzymaliśmy dodani wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce. Pacjent czuje się dobrze, przyjechał z Niemiec. Jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze”. Pacjentem “zero” był 66-latek, który wrócił do Polski z karnawału w Nadrenii. Wyzdrowiał.    

Obecnie priorytetem są szczepienia. Na obecnym etapie potrzebujemy też skutecznego leku.

Na 3 marca br. spośród 3 465 576 dawek szczepionki: 2 250 835 to pierwsze dawki, a 1 214 741 – drugie.  Szczepionki zaskutkowały 3945 niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, głównie łagodnymi. Stan magazynu – w tym dawki na II szczepienie i w trakcie realizacji: 767 660 dawek.

Szczepione są nie tylko osoby starsze, szczepionkę przyjmują również nauczyciele. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że resort wyraża nadzieję na zakończenie pierwszej tury szczepień w tej grupie zawodowej do połowy marca. Do przyjęcia szczepień uprawnionych jest ok. 800 tys. nauczycieli, zarejestrowało się blisko 65 proc. Jak dotąd zaszczepiono pierwszą dawką ok. 300 tys. nauczycieli. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że resort nie planuje wstrzymania szczepień nauczycieli.

We wtorek 3 marca br. wystartowała rejestracja na szczepienia nauczycieli i nauczycieli akademickich do 69. roku życia i potrwa do 4 marca, do końca dnia.

Z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego poinformował  3 marca br. o 40 mln złotych inwestycji PFR w produkcję w Polsce szczepionki przeciwko coviodowi . PFR sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion.

Co ciekawe również “Chiny przywiązują dużą wagę do relacji z Polską i są skłonne je zacieśniać oraz dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19” – podają chińskie media po rozmowie przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga i prezydenta Andrzeja Dudy. Przewodniczący Xi Jinping zaznaczył, że jego kraj “jest skłonny wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią koronawirusa”. W Unii Europejskiej chińskie szczepionki stosuje się na Węgrzech.

Choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg ok. 20 proc. zarażonych, a jej śmiertelność wynosi do 3 proc. W walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych. Na tym etapie należałoby się skoncentrować na pracach nad wynalezieniem skutecznego leku.

3 marca br. Ministerstwo Zdrowia podało, że minionej doby stwierdzono  15698 nowych przypadków zachorowań. Z powodu COVID-19 zmarło 309 kolejnych osób.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej