Portowi związkowcy apelują do premiera

– Nie możemy stać bezczynnie wobec łamania praw pracowniczych i związkowych przez obecny zarząd spółki i osoby z jego otoczenia, co jest potwierdzone przez kolejne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy – można przeczytać w piśmie z 19 sierpnia br.

Związki zawodowe działające w Porcie Gdańskim Eksploatacja SA „kolejny raz zwracają się o podjęcie działań”, jak czytamy w dokumencie, z powodu:

• łamaniu ustawy o sporach zbiorowych polegającym na utrudnianiu prowadzenia sporu, co spowodowało dwukrotne powiadomienie przez PIP prokuratury, która wszczęła postępowanie w sprawie złamania ustawy
  • podejrzeniu dyskryminacji dwóch członków komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” polegającej na zmianie miejsca pracy, bez konsultacji z Komisją Zakładową
  • stwierdzeniu dyskryminacji płacowej „starych pracowników” w stosunku do nowozatrudnionych

Dodajmy, że jesienią ubiegłego roku pod siedzibą Zarządu Morskiego Portu Gdańsk odbyła się pikieta. Związkowcy domagali się wówczas jasnych decyzji co do przyszłości spółki, wyboru inwestora strategicznego, bez którego perspektywy dla spółki są wysoce wątpliwe i gwarancji pakietu socjalnego. Naszą videorelację można zobaczyć TUTAJ: