Odszedł Ireneusz Leszka

Związkowiec, delegat, redaktor naczelny pisma „Portowiec”, przewodniczący Krajowej Sekcji Portów Morskich zmarł w piątek, 5 maja 2023 r.

Ireneusz Leszka pochodził spod Konina, gdzie ukończył Zasadniczą Szkołę Mechaniczną. Później trafił na Wybrzeże. Tutaj w grudniu 1970 roku, a także w sierpniu ’80 uczestniczył w strajku. W 1980 roku był łącznikiem między poszczególnymi rejonami portu i osobą odpowiedzialną za koordynację zaopatrzenia. Od września 1980 należał do Związku.

– W latach 1982–1988 był działaczem TKZ, zbierał składki związkowe, organizował pomoc dla rodzin osób represjonowanych, organizował kolportaż wydawnictw „Solidarności” („Portowca”, „Rozwagi i Solidarności”, „«Solidarności. Pisma Regionu Gdańskiego”), w październiku 1982 uczestniczył w strajku w porcie przeciwko delegalizacji Związku, a w sierpniu 1988 był współorganizatorem strajku – można przeczytać w Encyklopedii Solidarności.

Od 1989 do 1990 Ireneusz Leszka był przewodniczącym KZ, w latach 1990–2007 MKK Portu i redaktorem naczelnym pisma „Portowiec”. Od 1993 r. do 1997 r. przewodniczył Krajowej Sekcji Portów Morskich i należał do prezydium Sekretariatu Transportowców.

– Będąc przewodniczącym namówił mnie do kandydowania – wspomina Edward Fortuna, przewodniczący MKK NSZZ „S” Port Gdański. – Był pracowity, dokładny i sumienny. Lubił mieć porządek w dokumentach i swojej pracy, którą stawiał na pierwszym miejscu. Wymagał nie tylko od innych, ale także od siebie, dając w ten sposób przykład.

Przez trzy kadencje był członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego oraz delegatem na KZD.

W 2007 roku Ireneusz Leszka przeszedł na emeryturę. Rok później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 Krzyżem Wolności i Solidarności.

oprac. tm

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej