PIT obniżony z 17 na 12 procent. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 14 czerwca br. nowelizację ordynacji podatkowej, która obniża pierwszą stawkę PIT z 17 do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Przepisy wchodzą w życie od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 roku – jak informowaliśmy, obniżona zostanie stawka PIT w pierwszym przedziale skali z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali podatkowej w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli zarabiających do 120 tys. zł brutto rocznie. Likwidacji ulegnie ulga dla klasy średniej, choć nie całkowicie. Według Ministerstwa Finansów kolejna w tym roku zmiana w systemie podatkowym dotyczy 3,1 mln osób.

Aby zapewnić, że na zmianie podatnicy nie stracą, wyliczany będzie tzw. hipotetyczny podatek należny za rok 2022, liczony z uwzględnieniem tzw. ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej obowiązującej w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podatnicy, którzy rozliczają się według podatku liniowego, będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym, ale odliczenie nie może przekroczyć 8700 zł rocznie. Z kolei podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli pomniejszyć kwotę przychodów o 50 proc. składek zdrowotnych. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek z wykorzystaniem karty podatkowej, będą mogli obniżyć podatek o 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ustawa zmienia także zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie wspólnego rozliczania się tej kategorii podatników z dziećmi. Ponadto podniesiony zostaje limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców, z 3089 zł do 16 061,28 zł.

Podatki, a mamy z nimi do czynienia codziennie, to publicznoprawne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz państwa. Stanowią główne źródło dochodów państwa i umożliwiają finansowanie jego działalności w tym obronności, wymiaru sprawiedliwości, urzędniczego aparatu. Środki zasilają budżet Skarbu Państwa, województw, powiatów, gmin. Dzięki nim możliwe jest w części opłacanie edukacji, szpitali czy pomocy socjalnej. Państwo zajmuje się obywatelami, gdy chce być wrażliwe społecznie – za ich własne pieniądze.

Wszystkie rodzaje podatków – bezpośrednie i pośrednie, składają się na nasz system podatkowy. Powinny być ze sobą powiązane i tworząc całość prawną i ekonomiczną. Otrzymując wynagrodzenie za pracę i robiąc zakupy, uiszczamy rozmaite opłaty, które zasilają budżet państwa.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej