Polski Ład: Klasa średnia nie straci na zmianach w podatkach – zapewnia Minister Finansów

Specjalny algorytm policzy podatek. Będzie nowa ulga. Osoby zarabiające miesięcznie do 11 tys. zł na umowie o pracę nie dopłacą po zmianach ogłoszonych w Polskim Ładzie złotówki – zapewnia minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, po tym jak odezwały się głosy, że Polski Ład „uderza podatkami w zarobki specjalistów i wysokiej klasy fachowców”.

Polski Ład ma być sposobem na odbudowę gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim „restart” podatkowy. Zapowiadane zmiany to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższamy limit dla drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł.  Zmieni się próg podatkowy, który nie był ruszany od kilkunastu lat. Trwa debata publiczna skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Kwota wolna

Przypomnijmy, że podwyżkę kwoty wolnej nakazał Trybunał Konstytucyjny pod koniec 2015 r. uznał, że kwota wolna jest w Polsce za niska. Tak niska, że nawet osoby z dochodami mniejszymi od minimum egzystencji muszą płacić podatki. W 2016 r. kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrosła z nieco ponad 3 do 6,6 tys. zł, a w 2018 r. do 8 tys. zł. Kolejny rok przyniósł obniżkę PIT do 17% i PIT-0 dla młodych.

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku, osoby zarabiające najniższą krajową i ponad połowa emerytów (do 2,5 tys. zł  brutto)  przestaną płacić podatki. Na reformie, jak wylicza resort finansów, skorzysta niemal 9 na 10 emerytów, dwie na trzy osoby zatrudnione na umowie o pracę i co trzecia osoba prowadząca działalność gospodarczą. Zmiany mają obniżyć klin podatkowy dla osób najmniej zarabiających.

Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł to europejski poziom, porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy we Francji.

– Od 2022 roku będzie ona 10 razy wyższa niż jeszcze cztery lata temu. Firmy zyskają to na czym im zależy, czyli niższe koszty zatrudnienia pracowników – podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Skorzystają też pracownicy, bo zapłacą niższy podatek. Ważnym efektem zmian będzie wzrost atrakcyjności umowy o pracę. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zakładają rodziny i chcą bezpiecznych form zatrudnienia.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku to tylko normalność i standardy zachodnie. Rozwiązania w kraju zostały zbliżone do tych we Francji, Finlandii, w Niemczech, a nawet w Czechach, gdzie kwota wolna przewyższa naszą. Dla przykładu, pamiętając o różnicach w systemach opodatkowania: w RFN w 2020 roku kwota wyniosła 9744 euro, a w Wielkiej Brytanii 12 500 funtów. Jeszcze wyższa jest w Finlandii (18 tys. euro). Nawet w Czechach od kilku lat jest (o 30 proc.) wyższa niż u nas.

Kwota wolna od podatku to ustalony przez ustawodawcę limit dochodu, od którego podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku do urzędu skarbowego. Progi podatkowe obowiązują podatników rozliczających się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, a także odprowadzających zaliczki w ciągu roku podatkowego.

Próg podniesiony

Drugą ważną zmianą będzie podniesienie do 120 tys. zł progu podatkowego, od którego płaci się 32 proc. podatku. Wyższa stawka pobierana będzie od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie. Bez zmian pozostaną za to stawki PIT, które wynoszą 17 i 32 proc.

Ulga i algorytm

Rząd zapowiada wprowadzenie “ulgi dla klasy średniej”. Będzie ona dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale od 70 tys. do 132 tys. zł. Dzięki niej reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 tys. do 11 tys. zł brutto miesięcznie. Wiceminister Sarnowski ujawnił, że ulga będzie miała postać odpisu pewnej kwoty od podstawy opodatkowania. Będzie to wzór zamieszczony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w sposób łatwy będzie dawał wynik przy określonym dochodzie danego pracownika, jaka jest wartość tej ulgi. Będzie to na tyle zautomatyzowane, że będzie to można wpisać bezpośrednio lub w usłudze Twój e-PIT, gdzie będzie się to odbywało automatycznie.

Będzie ulga badawczo-rozwojowa i ulga IP Box. Ulga na robotyzację pomoże firmom rozwinąć produkcję i pozyskać specjalistów.

– Świat zmaga się ze skutkami pandemii. Zamknięte granice ograniczają dostęp do potencjalnych pracowników, zasobów służących rozwojowi produkcji i każą nam działać w kierunku przeciwdziałania takim ryzykom. Dlatego chcemy zapraszać kapitał do Polski, stwarzać warunki sprzyjające relokacji produkcji z innych części świata. Dlatego w ramach pakietu restartu gospodarki proponujemy wiele rozwiązań proinwestycyjnych także w systemie podatkowym. Proponujemy przyznanie ulg dla firm, które inwestują w rozwiązania automatyczne, roboty i rozwiązania o wysokim zaawansowaniu technologicznym – mówi minister Kościński.

9 proc. składki

Trzecią zmianą będzie ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. W wyniku tego nie tylko pracownicy, ale i przedsiębiorcy będą ją płacić według tej samej stawki 9 proc. od podstawy opodatkowania, czyli dla wszystkich, niezależnie od tego czy są zatrudnieni na umowie o pracę, czy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, będzie wynosiła 9 proc.

Uwaga! Portal podatki.gov.pl/polski-lad/ zawiera informacje dotyczących zmian podatkowych w Polskim Ładzie.

ASG