ZUS: Nie trzeba składać wniosku, aby otrzymać nadpłacony podatek

W lutym osoby, które pobieraj świadczenia długoterminowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości od 4920 zł do 12800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Cała procedura odbędzie się z urzędu, oznacza to, że nie trzeba składać żadnych wniosków.

Zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów na zmianach w składce zdrowotnej nie stracą osoby, które pobierają świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. To ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów.

Tej grupie świadczeniobiorców, których na Pomorzu jest blisko 21 tys., ZUS w lutym zwróci nadpłaconą zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Nastąpi to wraz z wypłatą świadczenia.

Dla ponad 8 mln, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają świadczenie niższe niż 4920 zł brutto, od stycznia wyplata „na rękę” jest wyższa. Miesięczny wzrost świadczenia w tej grupie wynosi do 180 zł. Świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu). Nie zapłacą oni podatku dochodowego.

Emeryci i renciści nie muszą odwiedzać placówek ZUS, aby sprawdzić wysokość swojego świadczenia po zmianach. Mogą to zrobić z domu, logując się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), gdzie zamieszczone są „paski” wypłat świadczeń.

Krzysztof Cieszyński
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej