Od 1 lutego br. wchodzą w życie czasowe obniżki podatku VAT  

Od wtorku 1 lutego do 31 lipca br. będzie obowiązywać niższa stawka VAT m.in. na paliwo, żywność, nawozy i gaz. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT do zera spadnie podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Do 8 proc. z 23 proc. obniżony zostanie VAT na paliwa silnikowe (benzyny, oleje napędowe i biokomponenty). VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do zera.

W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest obniżenie do 0 proc. stawek podatku VAT m.in. na żywność i gaz oraz do 8 proc. – na paliwa. Obniżka stawek podatku jest czasowa i będzie obowiązywała pół roku – od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. Jakich obniżek możemy spodziewać się na stacjach?   Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek obiecywał w połowie stycznia br., że cena benzyny po obniżce VAT może spaść nawet do 5,20 zł za litr Pb95. Jednak drożejąca ropa naftowa (do 90 USD za baryłkę, czyli jest to poziom cen baryłki ropy Brent notowany ostatnio w latach 2014/15) i wzrosty hurtowych cen paliw nie nastrajają aż tak optymistycznie. Ostatni tydzień stycznia przyniósł podwyżki detalicznych cen diesla i benzyn nawet o 20 gr na litrze. Na stacjach Pomorza w niedzielę 30 stycznia br. ceny wahały się od 5,82 zł do 5,98 zł za litr Pb95. Średnia ceny diesla oscylowała wokół 5,89 zł/l. Potaniał autogaz do średnio 3,09 zł.  

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy przewiduje, iż od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów objętych obniżonymi stawkami podatku od towarów i usług jest zobowiązany do umieszczenia przy kasie rejestrującej informacji o obniżonej wysokości podatku od towarów i usług w tymże okresie.

Także operator – sprzedawca dokonujący sprzedaży gazu ziemnego oraz energii elektrycznej i energii cieplnej jest zobowiązany do przekazywania nabywcy towarów informacji o obniżonej wysokości podatku od towarów i usług w powyższym okresie.

Rynek paliw jest pod stałą obserwacją prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  

Przypomnijmy też, że od 1 stycznia 2022 r., uległy zmianie stawki akcyzy na paliwa. Obniżone stawki akcyzy na benzyny, oleje napędowe i biokomponenty oraz na skroplone gazy do napędu silników będą obowiązywać do 31 maja 2022 r.

Od 1 lutego 2022 r. zgodnie z Tarczą Antyinflacyjną 2.0 obniżkami stawek VAT do 0 proc. objęte są produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5 proc., m.in. mięso i ryby oraz   produkty mleczarskie, warzywa i owoce, zboża, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje i produkty do żywienia dzieci.   

Obniżka podatków VAT i akcyzy cieszy, ale nie jest obojętna dla budżetu państwa. Zmiana podatku ma charakter tymczasowy. Jakie ceny będą po 31 lipca 2022 roku? Tego wyliczenia nie podejmie się chyba żaden poważny ekspert rynku i finansów.  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej