Pierwsze spotkanie oświatowej „S” z szefostwem MEN

Członkowie prezydium Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” spotkali się 17 stycznia br. z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Postulaty płacowe, wcześniejsze emerytury, dokumentacja szkolna, ochrona godności zawodu nauczyciela – to niektóre z tematów pierwszego spotkania Minister Edukacji Barbary Nowackiej i pozostałych członków kierownictwa MEN z prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” (KSOiW).

Było to pierwsze spotkanie oświatowej „S” z minister Barbarą Nowacką, która przedstawiła szkic zmian w szkołach, które MEN zamierza wprowadzić m.in. w programie nauczania. W zebraniu Krajowej Sekcji OiW NSZZ „S”, omawiającym ministerialne spotkanie, uczestniczyła m.in. Bożena Brauer, liderka Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Gdańsku.

Ze strony Związku w spotkaniu w MEN uczestniczyli: Waldemar Jakubowski, Danuta Utrata, Izabela Lorenz, Janusz Wolniak. Ze strony MEN w spotkaniu brali udział to: minister Barbara Nowacka oraz sekretarze stanu Katarzyna Lubnauer, Henryk Kiepura, Izabela Ziętka i Paulina Piechna-Więckiewicz.

(fot.gov.pl/web/edukacja)

Minister Barbara Nowacka na spotkaniu poinformowała, że 16 stycznia br. Sejm przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, w której są zaplanowane środki finansowe na podwyżkę pensji nauczycieli.

– Jesteśmy gotowi na dialog, bo już nie raz pokazaliście, że jesteście po stronie nauczycieli. Cieszę się, że w tak szybkim tempie udało się nam zrealizować obietnicę daną nauczycielom i nauczycielkom – stwierdziła szefowa resortu.

Związkowcy liczą na rzeczowy dialog i zmiany, które jednak powinny być poprzedzone wnikliwymi analizami i opiniami ekspertów.

– Spotkanie przebiega w atmosferze, która dobrze prognozuje. Jesteśmy na początkowym etapie współpracy. Padły ze strony pani minister deklaracje o chęci współpracy z nami. Będziemy więc, w ślad za nimi, oczekiwać konkretów, zbieżnych z naszymi postulatami, w tym gwarancji wzrostu płac nauczycieli, postępującego wraz ze średnią wzrostu w gospodarce narodowej. Jesteśmy od tego, by w dialogu rozwiązywać sprawy pracownicze niezależnie kto kieruje resortem edukacji. O tym decydują wyborcy i spodziewaliśmy się zmian w szkolnictwie po wyborach – powiedział nam w przerwie obrad przy  al. J. Szucha, w siedzibie resortu, dr. Waldemar Jakubowski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania oraz Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”.

Wśród zapowiadanych przez resort edukacji zmian są m.in. zmiany programowe (odchudzenie podstawy programowej) oraz odejście od zadawania prac domowych od 1 września. Reprezentanci KSOiW pytali kierownictwo MEN m.in. o „odchudzenie” podstawy programowej w kontekście zmniejszenia liczby godzin. Katarzyna Lubnauer zapewniła, że liczba godzin pozostanie bez zmian.

Przewodniczący Rady KSOiW Waldemar Jakubowski wręczył minister Nowackiej związkowe postulaty i uchwały WZD KSOiW.

Problemy, które wymagają podjęcia działań strony rządowej we współpracy ze związkami zawodowymi to m.in. niezwłoczny wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli przynajmniej o 30 proc. na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, nie mniej jednak niż 1500 zł brutto, odejście od kwoty bazowej i powiązanie stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw, przeznaczanie docelowo na edukację 8 proc. PKB, urealnienie ochrony prawnej godności nauczycieli w związku z wykonywaną pracą, zapewnienie wysokiego poziomu funkcjonowania szkolnictwa specjalnego, ustawowe zagwarantowanie uprawnienia do wcześniejszych emerytur w wysokości umożliwiającej godziwe życie, wprowadzenie przepisów określających wynagrodzenie nauczycieli za inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły – art. 42 KN i podniesienie dodatku za wychowawstwo do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego) oraz zbudowanie funkcjonalnego systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli oraz doradztwa metodycznego i jednoznaczna regulacja prawna w sprawie pensum i wynagradzania, np. nauczyciel informatyk – zajęcia teoretyczne – 18, a zajęcia praktyczne – 20 godzin (wykonują tę samą pracę), wprowadzenie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauczyciela doradcy zawodowego.

Strona związkowa omówiła propozycje zasad i trybu współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej