Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych. Rejestracja w tym tygodniu

Rząd podjął decyzję, że w drugim tygodniu lutego br. rozpoczną się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw dawek preparatów do Polski.   

Według MEiN pierwszej grupie będą:

nauczyciele wychowania przedszkolnego,

osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,

osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,

nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),

nauczyciele szkół i placówek specjalnych,

nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,

pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,

kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Jak będą wyglądały szczepienia nauczycieli?

 Nauczyciel będzie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej. Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej formularz, który ma być  udostępniony w poniedziałek, 8 lutego br. w „Strefie Pracownika” SIO.

W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy, 10 lutego br.

Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms.  W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel  jadąc na szczepienie ma mieć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie ankiety.

Na polskim rynku znajdują się 3 preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna w miarę ich dostarczenia.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.

Niemcy, Francja i Włochy, zaleciły stosowanie szczepionki AstraZeneca wyłącznie u osób poniżej 65. roku życia. Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. W Polsce może być stosowana u osób mających mniej niż 60 lat. Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie.

Komentuje Bożena Brauer, KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku

W wyjątkowej, determinowanej pandemią koronawirusa, sytuacji, wielka odpowiedzialność spadła na decydentów, nauczycieli, uczniów i rodziców. Nauczyciele dokładają starań, prowadząc lekcje online opanowali technologie i platformy edukacyjne do nauczania zdalnego. Jednak komunikatory i internet nie zastąpią relacji nauczyciel–uczeń. Czekamy na powrót do stacjonarnego trybu nauczania starszych uczniów, od klasy IV szkoły podstawowej począwszy. Przed nimi jest egzamin ósmoklasistów oraz matura. Mam nadzieję, że MEN poda rychło konkretne daty. Mamy wzgląd na efekt edukacji, na wchłanianie przekazywanej wiedzy oraz na sferę psychologii, na potrzebę kontaktów rówieśniczych.

Towarzyszą nam obawy związane z wirusem, ze zdrowiem kadry. Chcemy przyśpieszenia szczepień nauczycieli oraz pozostałych pracowników placówek oświatowych od administracji po kuchnię, którzy w szkołach stykają się z dziećmi. Wiemy, że czekają na szczepienia seniorzy, osoby przewlekle chore, że są problemy z dostępnością szczepionek. Rozumiemy, że co innego jest ich zakontraktowanie, a czym innym są realne stany magazynowe, że jest czas oczekiwania. Nie jest pewny kalendarz szczepień i harmonogram według grup zawodowych. To zależy od sytuacji epidemiologicznej.

Wśród nauczycieli są osoby, które przeszły zachorowanie na COVID, nieraz bardzo ciężko, a wielu z nich to doświadczeni, w wieku „60 plus”, pedagodzy. Obawiają się powrotu do szkoły, gdy odporność i stan bezpieczeństwa nie są przynajmniej wysoce prawdopodobne. Z drugiej strony inni obawiają się sankcji, jakichś restrykcji, o ile się nie zaszczepią.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej