Pakiet klimatyczny pod lupą związkowych ekspertów: przygotujemy argumentację „przeciw”

W warszawskiej siedzibie „Tygodnika Solidarność” 19 marca br. odbyło się pierwsze spotkanie zespołu Komisji Krajowej NSZZ „S” do spraw pakietu klimatycznego tzw. Zielonego Ładu, lansowanego przez komisarzy UE.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Krajówki, m.in. Dominik Kolorz, przewodniczący ZR Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S”, Marek Bogusz, przewodniczący NSZZ „S” Region Podbeskidzie oraz przedstawiciele branż, które odczuwają negatywne skutki unijnej polityki klimatycznej, m.in. Jarosław Grzesik, Bogusław Hutek, Andrzej Karol, Andrzej Gębara, Wojciech Ilnicki, Zbigniew Kuszlewicz i Adam Golec.

Na spotkanie przybyli także eksperci, jak np. prof. Witold Modzelewski, zajmujący się finansami publicznymi i prawem finansowym oraz podatkami, konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski, prof. UW, dr Katarzyna Obłąkowska, socjolog, ekonomiści Marek Lachowicz i Artur Bartoszewicz.

W spotkaniu uczestniczyli także eksperci Komisji Krajowej NSZZ „S”: Robert Szewczyk, koordynator ds. polityki klimatycznej i transformacji energetycznej oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk, kierująca Biurem Eksperckim, Dialogu i Polityki Społecznej KK NSZZ „S”.

W pracach zespołu uczestniczą także przedstawiciele związkowych mediów – redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski, redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa i Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

Zespołowi przewodzi Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.

Rozmawiano na temat zagrożeń związanych z wprowadzaniem polityki klimatycznej przez instytucje Unii Europejskiej. Poruszono kwestie aspektów prawnych, ekonomicznych (w tym nie tylko finansowych, ale także m.in. społecznych) oraz tych ściśle związanych z rynkiem pracy.

Podczas spotkania analizowano założenie zainicjowania zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnokrajowe w sprawie Zielonego Ładu, rozmawiano również o szerokich interdyscyplinarnych badaniach tego tematu przygotowanych przez znanych ekspertów zajmujących się polityką klimatyczną.

Spotkanie jest początkiem szerokiej akcji medialnej, w ramach której Związek będzie informował społeczeństwo o faktach dotyczących Zielonego Ładu, w szczególności o jego kosztach, które poniesie każdy obywatel. Założeniem projektu jest przedstawienie opinii publicznej wieloaspektowego i w miarę możliwości pełnego obrazu polityki Zielonego Ładu.