Kiedy uczniowie wrócą na lekcje w szkołach i co z wakacjami?

Za dwa tygodnie będziemy podejmowali decyzje w sprawie ewentualnego powrotu do nauczania w szkołach – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że rozważana jest również organizacja zajęć opiekuńczych w szkołach w czerwcu, a więc w miesiącu, w którym uczniowie myślą już o letnich wakacjach.

Szef MEN zaznaczył więc w audycji w Programie I Polskiego Radia, że jeszcze nie podjęto decyzji w sprawie ewentualnego wznowienia zajęć lekcyjnych w szkołach.

– Dziś jeszcze nie wiem, czy uruchomimy szkoły w pełni. To będzie zależało głównie od opinii ministra zdrowia, a on tę opinię wyda na podstawie danych epidemicznych. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, będziemy chcieli chociaż na kilka tygodni uruchomić szkoły w tradycyjnej formule. Jest to jeden z kilku wariantów, które rozważamy. Patrzymy także na to, co się dzieje w innych krajach europejskich. Niektóre państwa zdecydowały się na przywrócenie nauki, inne nie – dodał minister Piontkowski.

Czy w wakacje będą mogły być organizowane obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży? Minister podał, że toczą się rozmowy z organizatorami takich form wypoczynku i organizacjami harcerskimi. Minister zdrowia wielokrotnie powtarzał tezę, że “o normalnych wakacjach możemy zapomnieć”.

– Będziemy próbowali rozmawiać na ten temat. Może w ograniczonej formie jednak gdzieś kolonie czy obozy harcerskie uda się zorganizować. Wydaje się, że skoro uruchomione są w tej chwili hotele, jest możliwa turystyka indywidualna, być może da się w jakiejś formule także zorganizować takie wyjazdy grupowe dla młodzieży – zapowiedział Dariusz Piontkowski. 

Do 24 maja br. budynki szkolne pozostają zamknięte dla zajęć edukacyjnych i opiekuńczo–wychowawczych, ale to nie znaczy, że szkoły nie pracują. Trwa system kształcenia na odległość. Resort w ciągu najbliższych dni ma też „opublikować zasady bezpiecznego egzaminu”.

– Jeśli profesor Łukasz Szumowski wyda pozytywną rekomendacje, to będziemy chcieli wrócić do szkół. Mamy sygnały od nauczycieli i rodziców, że dzieci tęsknią do takiej formy – dodał Piontkowski.  

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej