Poluzowanie: ostrzyżemy się u fryzjera, zjemy w restauracji!

Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, napić się kawy w kawiarni, posiedzieć w barze.

Premier Mateusz Morawieckiego, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosili wprowadzenie trzeciego etapu luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, m.in. w funkcjonowaniu salonów fryzjerskich oraz salonów kosmetycznych, szkół, lokali gastronomicznych i komunikacji miejskiej.

– Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z “nową normalnością” – zauważył premier Morawiecki.

Od 18 maja br. będą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym. Obowiązywać mają zasady sporządzania protokołów dezynfekcji po każdym kliencie.   

Na świeżym powietrzu będą funkcjonowały lokale gastronomiczne od 18 maja w formule ogródków restauracyjnych. Limit klientów w restauracji wyniesie osoba na 4 m kw. W ogródkach restauracyjnych nie będzie natomiast konieczności stosowania maseczek i rękawiczek. Natomiast stosować je będą musieli kucharze oraz obsługa lokalu.

Minister Dariusz Piontkowski

Od 25 maja mają być uruchomione zajęcia opiekuńcze (opiekuńczo-wychowawcze) dla dzieci z klas I-III. Rodzice lub opiekunowie zdecydują o tym, czy poślą dziecko na zajęcia opiekuńcze. Tego dnia do szkół powrócą ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy będą potrzebować konsultacji z nauczycielami. Od 1 czerwca do szkół powrócić będą mogli  uczniowie, by mieli okazję poprawić oceny.  

Wcześniej, od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

Pierwsze obostrzenia wprowadzono dwa miesiące temu. Izolację zaczęto luzować  20 kwietnia. Pierwszy etap umożliwił ponowny wstęp do lasów i parków.  większono limit klientów mogących jednocześnie przebywać w sklepach. Drugi etap łagodzenia restrykcji rozpoczął się od 4 maja. Dotyczył otwarcia galerii handlowych, hoteli oraz miejsc noclegowych. Zaczęły funkcjonować także niektóre instytucje kultury. Od 6 maja z kolei otwarte zostały żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki.

Zmienione zostaną też reguły transportu publicznego i zwiększy się limit pasażerów. Od 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Nadal jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

W miejscach kultu religijnego od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu religijnego na uczestnika musi przypadać 10 m kw. Dotychczas na osobę przypadało 15 m kw.

Od 18 maja możliwe będzie m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej