Rozmowa o twórcy Solidarności Walczącej

IPN zaprasza na spotkanie promocyjne książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”.

Kornel Morawiecki pochodził z rodziny o tradycjach niepodległościowych, wychował się wśród żołnierzy Armii Krajowej. Pracował jako wykładowca akademicki, działał w opozycji. Po wprowadzeniu stanu wojennego stworzył organizację konspiracyjną bijącą się o niepodległość Polski i obalenie narzuconego jej ustroju komunistycznego. Solidarność Walcząca skupiała tysiące ludzi, podobnie jak on gotowych do wytrwałej działalności i poniesienia ofiar, wydawała ponad sto tytułów prasy podziemnej, nadawała audycje niezależnych stacji radiowych, organizowała demonstracje, niosła pomoc prześladowanym.

W związku ze swoją aktywnością Kornel Morawiecki musiał ukrywać się sześć lat, a po aresztowaniu w 1988 r. podstępem wymuszono na nim decyzję o opuszczeniu Polski. Był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W wolnej Polsce przez długi czas spotykał się z marginalizacją ze strony części środowisk politycznych. Dopiero w ostatnich latach życia zyskał uznanie i w godny sposób upamiętniono jego zasługi.

Dzisiejsze spotkanie odbędzie się w Hotelu Hilton Gdańsk (ul. Targ Rybny) o godzinie 17. Poprowadzi je dr Jan Hlebowicz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Wstęp jest wolny. 

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej