Opuszczanie maseczek. Nowe zasady odmrażania

Noszenie maseczek od soboty 30 maja br. będzie konieczne w urzędzie, w sklepie, komunikacji miejskiej i innych zamkniętych przestrzeniach, ale nie “na świeżym powietrzu”. Jesteś w budynku? Nosisz maseczkę.  

Usta i nos na ulicy czy w parku można będzie odsłonić. Warunkiem przebywania bez maseczki jest zachowanie dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

Od 30 maja br. przestają też obowiązywać limity osób w handlu (maseczka na twarzy), w barach i w restauracjach. Warunek? Zachowanie dystansu społecznego (2 m). Kina i teatry od 6 czerwca br. wznowią działalność, ale dozwolone będzie zajmowanie połowy miejsc widowni.

Od początku epidemii liczba nowych zakażeń oscyluje w okolicach kilkuset. Nie spada, ani nie rośnie. Średnia Polski to 10,5 zakażonych dziennie na każdy milion mieszkańców. Podobną statystykę w tej chwili mają np. Włochy (11). Spadek zainteresowania maseczkami obserwują firmy, które je produkują lub sprowadzają. Trwa czyszczenie magazynów.   

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 27 maja br. terminarz i zakres 4. etap odmrażania gospodarki.

– Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych –  podał premier Morawiecki na konferencji prasowej.

Zastrzegł, że maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego otwierają się kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale – jak zaznaczono – w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiono również organizację wesel do 150 osób, ale wciąż będziemy musieli… zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

– Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki, ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny – informuje KPRM.

Zaznaczono, że jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych, wówczas musimy zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz właśnie osoby, które zasłaniają usta i nos.

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne – maseczek nie musimy nosić. Podobnie w restauracji lub barze gdy zajmiesz miejsce przy stole. W sklepach obowiązkowa nadal będzie dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej