Minister Szumowski: od 19 kwietnia powolne odmrażanie gospodarki i restrykcji

– Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji – poinformował we wtorek 14 kwietnia br. rano minister zdrowia Łukasz Szumowski i podkreślił, że izolacja jest skuteczna i gdyby nie ona, liczba chorych byłaby znacznie wyższa.

W rozmowie w stacji RMF FM minister podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i “gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych”.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku do 12 kwietnia br., potwierdzono dotąd u 6674 osób, zmarły 232 osoby.  

W czwartek 9 kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych rząd przedstawi plan powrotu do “nowej rzeczywistości gospodarczej” i że będzie to plan “bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych”.

Po tym, jak informację podał minister zdrowia Łukasz Szumowski rzecznik rządu Piotr Müller uzupełnił, że decyzje o “luzowaniu” restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek. Najpierw muszą jednak spłynąć dane po Świętach, powiedział we wtorek. Jako pierwsze mają być zdejmowanie ograniczenia limitów osób w sklepach. Generalnie one pozostaną, ale będą realizowane w nieco inny sposób. Co do poluzowania restrykcji dla obywateli to, jak zaznaczył Müller, będzie ono dotyczyło umożliwienia „aktywności w lasach i parkach”.

Müller odpowiedział, że wstępne warianty z tym związane omówiono w poniedziałek na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Przypomnijmy, że od czwartku 16 kwietnia br. planowany jest powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust podczas przebywania poza domem.

 – Przygotowaliśmy draft planu, który mógłby stanowić podstawę dla rządu do stworzenia planu obejmującego całą polską gospodarkę. Odmrażanie powinno być rozłożone na długi czas. Stopniowo, czyli w pierwszym etapie powrót restauracji i drobnych usług, żeby fryzjerzy wyszli z podziemia – powiedział z kolei na antenie Polsat News Cezary Kaźmierczak ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

Tymczasem jak podało we wtorek MRPiPS jest już prawie 640 tys. wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej. Ile z nich zostanie zrealizowanych dowiemy się zapewne niebawem.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej