Hiszpańska „Solidarność”

– Jesteśmy narodowym i antykomunistycznym związkiem zawodowym. Dlatego też uważamy, że walka robotnicza prowadzona przez „Solidarność” w latach 80 powinna służyć za przykład i inspirację dla wszystkich niezależnych i patriotycznych związków zawodowych w Europie – mówi Rodrigo Alonso, sekretarz generalny hiszpańskiego związku zawodowego „Solidaridad” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

Prezydent hiszpańskiej partii Vox, Santiago Abascal, na początku lipca 2020 r. zapowiedział utworzenie związku zawodowego, który „będzie chronił wszystkich Hiszpanów” i nie będzie służył „pobudkom ideologicznym”. Jego nazwa nieprzypadkowo to „Solidaridad”.

W ślad za tym 20 lipca ub.r. Jorge Buxadé, pierwszy wiceprezes VOX, podczas konferencji prasowej  ogłosił nazwę tworzonego związku zawodowego: „Solidaridad” i wyjaśnił, że nie mamy do czynienia z związkiem o charakterze politycznym, choć tworzą go m.in. sympatycy VOX.

Wiceprezes Vox dodał, że pochodzenie nazwy wynika z tego, że Hiszpanie potrzebują zakończenia konfrontacji, że jest to odpowiedź na wspólną sprawę: obronę pracowników, narodową gospodarkę.  Hiszpanie chcą porzucić „konfrontację” – do której doprowadziła lewica, między biznesmenami a robotnikami, między bogatymi a biednymi, między mężczyznami i kobietami, między Madrytem a Katalończykami.

„Solidaridad” ma odpowiedzieć na potrzeby pracowników i bronić ich praw przed zdradą ze strony innych związków zawodowych, tych zdaniem Vox, podporządkowanych partiom politycznym i sprzyjających narzucaniu globalnej agendy.  

Inny działacz VOX-u Javier Torres dodał, że wybór nazwy „Solidarność” nie jest przypadkowy. Inspiracją dla jego powstania stał się polski związek zawodowy.

Vox przedstawia się jako partia broniąca tradycyjnych hiszpańskich wartości i odwołująca się do tradycji chrześcijańskiej, krytykując “multikulturalizm”.

A co jeszcze jest w rozmowie Mateusza Kosińskiego z Rodrigo Alonso? Publicysta pyta np. czy polskie racje przebijają się do hiszpańskich mediów.

– Mamy bardzo jasne poglądy na temat tego, czym jest praworządność i obrona suwerenności narodowej, dlatego podzielamy wizję Węgier i Polski oraz spór, jaki toczą z elitami finansowymi i medialnymi, które dążą do podporządkowania sobie naszych narodów i wykorzystania ich do realizacji swoich postulatów – odpowiada Abascal.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej