GUS: inflacja w styczniu 17,2 proc. r/d/r. Zmiana cen towarów i usług, a nasze dochody

Inflacja w styczniu br. liczona do grudnia ub.r. wyniosła 2,4 proc. (koszyk dóbr konsumpcyjnych). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu liczone rok do roku wzrosły o 17,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w styczniu 2023 r. wyniosło 6883,92 zł brutto. Dotyczy ono firm zatrudniających 10 i więcej pracowników. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,88 zł. Tradycyjnie miesiąc ostatni w roku to czas dodatkowych wypłat itd. W listopadzie ub.r. było ono na poziomie 6857,89 zł.

Średnia pensja w gospodarce wzrosła zatem rok do roku o 13,5 proc. a więc poniżej tempa wzrostu cen, co oznacza, że realne płace maleją.

W grudniu ub.r. inflacja r/d/r wyniosła 16,6 proc. Styczniowa inflacja okazała się – co podkreśla Ministerstwo Finansów, nieco mniejsza niż zapowiadali eksperci przewidujący jej poziom na 17,6 proc. 

Wybrane składniki wskaźnika inflacji styczeń 2022/2023 r.:

Żywność i napoje bezalkoholowe: 20,7 proc.; napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe: 9,9 proc.; opłaty za mieszkanie: 22,3 proc.; nośniki energii: 34 proc.; paliwa do prywatnych środków transportu: 18,7 proc.        

Inflacja w styczniu i lutym br. jest podwyższona m.in., dlatego, że w ub.r. w tych miesiącach wprowadzono tzw. tarczę antyinflacyjną, co obniżyło bazę statystyczną do porównań.  Niepokoi, że inflacja bazowa (czynniki wewnętrzne) poszła wyraźnie w górę z 11,5 proc. w grudniu ub.r. do 11,9 proc. w styczniu (CPI w styczniu br. 17,2 proc.). To głównie efekt powrotu 23–proc. stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Duża grupa przedsiębiorstw dokonała aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła. Działania osłonowe spowodowały, że ceny nośników energii nie wzrosły o skalę podwyżek VAT.

– Tak jak zaimportowaliśmy większość inflacji bardzo szybko, to dezinflację też bardzo szybko zaimportujemy. Skala zacieśnienia polityki pieniężnej jest gigantyczna. To banki odczuwają – spadek kredytu hipotecznego o 60-70 proc. Podaż pieniądza wynosi 5 proc., a przy inflacji 15 proc. to realnie minus 10 proc. Inflacja spadnie poniżej 10 proc. w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – twierdzi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Oby jego przewidywania się sprawdziły, gdyż przez inflację biedniejemy i topnieją oszczędności, wyparowują pieniądze z kont. Inflacja dotyczy najboleśniej i bardziej doskwiera tym biedniejszym, których dochód rozporządzalny spada. A przecież wciąż bardzo szybko drożeje żywność. Iluzja nominalna sprawia, że podwyżka wynagrodzeń o 10 procent tylko pozornie oznacza wzrost dochodów, przy wysokiej inflacji ceny rosną – siła nabywcza spada. Płace realne spadały r/d/r 2,2 proc., ale to jest średnia. Są gospodarstwa, które ten spadek odczuwają boleśniej.

Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej odpowiada za finansowe bezpieczeństwo, siłę polskiego pieniądza i za to, by nie tracił on na wartości. Niższa inflacja (dezinflacja) znaczy tyle, że ceny generalnie powinny rosnąć wolniej. Nie oznacza wzrostu siły nabywczej pieniądza.

Na szczęście sytuacja zewnętrzna w gospodarce nam sprzyja. Dane gospodarcze ze strefy euro pozytywnie zaskoczyły, udało się tam uniknąć recesji, USA racjonalnie gospodaruje Systemem Rezerwy Federalnej – w skrócie Fed, ceny gazu na giełdach idą w dół (do poziomu z jesieni 2021 r.), ceny ropy naftowej – także w dół. 

Zdrowa gospodarka zdążyła zareagować: w Holandii była notowana w październiku ub.r. inflacja 17,2 proc. (!) m.in. przez znaczny udział gazu w ogrzewaniu mieszkań – spadły ceny gazu i spadła w Niderlandach inflacja – do 8,6 proc.

PKB wspominanej strefy euro wzrósł od października do grudnia ub.r. o 0,1 proc. w porównaniu z III kwartałem ub.r. – poinformował europejski urząd statystyczny Eurostat.

Uwaga: GUS opublikuje dane ostateczne za styczeń i luty br. 15 marca br. To standardowa procedura wynikająca z corocznej aktualizacji systemu tzw. wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.     

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej