Bezrobocie rejestrowane w styczniu br. – dawka optymizmu

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec stycznia 2024 r. – według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyniosła 5,4 proc. i jest niższa od stopy bezrobocia sprzed roku (tj. z końca stycznia 2023 r.) o 0,1 punktu proc. Początek bieżącego roku wygląda więc lepiej niż początek roku ubiegłego. W Unii Europejskiej mamy wyśmienite 2 miejsce.

Bezrobocie rejestrowane w styczniu 2024 roku – dane wstępne

Według danych z końca stycznia 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 837,7 tys. osób bezrobotnych. W rejestrach bezrobotnych na końcu stycznia 2024 r. było o 19,8 tys. (tj. o 2,3 proc.) mniej bezrobotnych osób niż rok wcześniej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 49,5 tys. osób, czyli o 6,3 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wzrosła w stosunku miesięcznym o 0,3 punktu proc. Takie wzrosty na początku roku miały miejsce w latach ubiegłych: w 2023 r. 0,3 punktu proc., w 2022 r. 0,1 punktu proc., w 2021 r. 0,2 punktu proc., w 2020 r. 0,3 punktu proc.

Wzrost stopy bezrobocia na początku roku ma charakter cykliczny. Powodem wzrostu jest ustanie bądź ograniczenie aktywności zawodowej w branżach związanych z warunkami pogodowymi, czyli w branżach: rolniczej, sadowniczej, budowlanej, turystycznej, organizacji imprez.

W tych segmentach gospodarki niemożliwym jest utrzymanie pełnego zatrudnienia przez cały rok bo np. w miesiącach cieplejszych miejsca pracy są dostępne, a zabraknie zleceń zimą.

Wśród głównych powodów rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy w styczniu 2024 r. są: zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy lub pracownika. Osoby rejestrujące się najczęściej przed rejestracją pracowały w sekcjach: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, przetwórstwo oraz budownictwo. Rejestrowały się głównie osoby bez zawodu, sprzedawcy i kucharze.

W styczniu 2024 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 96,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 28,4 tys. więcej niż miesiąc wcześniej i o 4,5 tys. więcej niż w styczniu 2023 r. Najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w styczniu 2024 r. przeznaczonych było dla: pracowników produkcji, robotników gospodarczych, robotników magazynowych.

Dane Eurostatu

Polska pozostaje państwem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Nasz kraj zajmuje pod tym względem drugie miejsce wśród krajów UE (po Malcie). Według danych opublikowanych 1 lutego 2024 r. stopa bezrobocia, liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła w grudniu 2023 r. u nas 2,7 proc. w Polsce, wobec 5,9 proc. w całej Unii Europejskiej i 6,4 proc. w strefie EURO. Na trzecim miejscu znalazły się Czechy (2,8 proc.). Najwyższe bezrobocie na poziomie 11,7 proc. odnotowano w grudniu ub.r. w Hiszpanii.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej